ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: George Simion,tur de forță prin Europa, în interesul românilor!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Prima Pagina > George Simion,tur de forță prin Europa, în interesul românilor!
Prima Pagina

George Simion,tur de forță prin Europa, în interesul românilor!

Dan Badea
Actualizat la: 16 mai 2025 12:28
Dan Badea
acum 1 an
Distribuie
4 min.

 

 

 

George Simion a acordat un interviu în presa americană în care a vorbit despre necesitatea ca România să revină la democrație:

„A fost o lovitură uriașă împotriva democrației și trebuie să revenim la ordinea constituțională și la voința poporului. (…) Călin Georgescu va ajunge la putere prin votul poporului român. Aceasta este democrația reală”, a spus Simion, într-un interviu acordat postului american Newsmax.

Întrebat despre războiul din Ucraina, George Simion a afirmat că își își dorește un armistițiu pentur încetarea focului: „Vrem negocieri de pace, să înceteze acest război, deoarece provoacă doar morți civile și beneficii doar industriei militare”.

Zilele acestea, George Simion a avut un turneu european în Polonia, Italia, Franța și Belgia, acolo unde s-a văzut cu lideri importanți.

În Polonia, Simion a fost primit de președintele Poloniei, Andrzej Duda, la Palatul Prezidențial din Varșovia. Întâlnirea a avut ca teme centrale reinstaurarea democrației, într-un context dificil pentru România, colaborarea economică bilaterală, Inițiativa celor Trei Mări, precum și potențialul strategic și economic al României în regiune.

https://x.com/prezydentpl/status/1922584889473298658

George Simion a mers apoi la Roma, acolo unde a avut o întrevedere cu Giorgia Meloni, premierul Italiei.
https://www.facebook.com/share/p/16EzLXLj94/?mibextid=wwXIfr
https://www.tiktok.com/@georgesimionoficial/video/7504385934125714710
George Simion, în mijlocul românilor din Belgia: „Voi sunteți jumătate din inima noastră”

George Simion a transmis un mesaj emoționant, la întâlnirea cu comunitatea de români din Belgia. Candidatul suveranist la alegerile prezidențiale a susținut să românii din diaspora reprezintă „jumătate din inima noastră” și că aceștia merită tot respectul.

„Orice român alungat din țară, orice român din diaspora este net superior oricărui „Nicușor”. În ultimele trei zile m-am concentrat pe comunitățile românești din străinătate, pentru că voi sunteți jumătate din inima noastră. Voi meritați tot respectul și toată atenția noastră. Toată energia noastră. (…) Cred în puterea poporului nostru și cred în fiecare dintre voi. Cred că ai noștri copii trebuie să crească în țara lor și cred că vom pune România pe făgașul normal. Este singura dezbatere pe care vreau să o am- cu românii, n fața românilor”, a spus George Simion, la întâlnirea cu românii stabiliți în Belgia.

Candidatul suveranist a lansat și un atac la adresa contracandidatului său, Nicusor Dan, pe care l-a numit „păpușă globalistă”, susținută de sistem.

„Unii sunt îngrijorați, spun că trebuie să se hotărască românii cu cine să voteze. Eu cred că știe întreagă lume.
E clar ce o să facă celălalt contracandidat- o să continue politica păguboasă a unui președinte absent, a unui președinte turist, a lui Klaus Werner Iohannis, care a fost pentur popor cea mai mare dezamăgire si cea mai mare trădare la adresa românilor din diaspora care l-au susținut și l-au votat. Când românii din diaspora l-au votat pe Iohannis a fost bun, pentru că era susținut de sistem. Același sistem care astăzi s-a poziționat în spatele lui Nicusor Dan. O păpușă globalistă care înseamnă moartea democrației românești si lipsa unui viitor. Suntem aici pentru familie, pentru națiunea română care s-a deșteptat”, a subliniat George Simion.

În încheiere, acesta a afirmat că a intrat în cursa prezidențială pentru a face dreptate celor nouă milioane de români ale căror voturi au fost pur și simplu aruncate la gunoi și anulate, doar pentru că nu au mai acceptat să fie manevrați de sistem.

„Eu nu sunt într-o campanie electorală, nu sunt într-o luptă pentru mine, pentru familia mea sau pentru AUR. Eu sunt aici pentru a răspunde unei chemări a poporului român. Iar cel care trebuia să fie președintele ales de drept de către români este domnul Călin Georgescu”, a conchis Simion.

 

Recomandări

Contribuabilii se întâlnesc mâine la Finanțe
Cruzime de nedescris față de niște bieți cai! Atenție, imagini șocante! (video)
Deşi accidentat până în vară, Rover Cârstea a semnat cu Dinamo Bucureşti
Câteva elicoptere militare au survolat Piteștiul
S-a scumpit transportul pe ruta Pitești-Mioveni
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent FAPTUL DIVERS
Articolul următor George Simion: Române, nu te teme! Ieși la vot!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

„Nicio notă nu valorează cât un copil pierdut”: Poliția Română lansează un apel emoțional către părinți în plin sezon al examenelor

Tabloul Campionatului Mondial 2026 după etapa 2 a grupelor: dueluri uriașe în perspectivă – Germania vs Franța, Portugalia vs Spania, Brazilia vs Norvegia

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.