ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: DESANT ÎN CĂLINEȘTI: REGELE LEMNELOR DIN PRIBOIENI, ÎNGROPAT ÎN AMENZI!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Fapt divers > DESANT ÎN CĂLINEȘTI: REGELE LEMNELOR DIN PRIBOIENI, ÎNGROPAT ÎN AMENZI!
Fapt diversPrima Pagina

DESANT ÎN CĂLINEȘTI: REGELE LEMNELOR DIN PRIBOIENI, ÎNGROPAT ÎN AMENZI!

Matei Mihai
Actualizat la: 7 mai 2026 22:18
Matei Mihai
acum 2 luni
Distribuie
3 min.

Un bărbat de 55 de ani din localitatea Priboieni a crezut că poate păcăli vigilența autorităților, transformându-se peste noapte într-un veritabil „rege al pădurilor”. Ghinionul a făcut însă ca drumul său pe DJ 702 să se intersecteze cu cel al polițiștilor de la Secția Rurală Călinești, care au descoperit o situație de-a dreptul revoltătoare. Nu doar că duba era ticsită cu lemne „la negru”, dar vehiculul era o adevărată bombă pe roți!

BOMBĂ ÎN TRAFIC: FĂRĂ ITP ȘI FĂRĂ ASIGURARE!

Oamenii legii au rămas muți de uimire când au început verificările. Autoutilitara condusă de bărbatul din Priboieni era un pericol public pe drumurile județene. Inspecția Tehnică Periodică (ITP) era expirată de mult, iar despre asigurarea obligatorie RCA nici nu putea fi vorba. Practic, individul rula pe șosele cu un vehicul care nu avea dreptul să se afle nici măcar în parcare, darămite încărcat până la refuz cu material lemnos.

MĂRTURIA UNUI SĂTEAN: „CREDEA CĂ E STĂPÂNUL ȘOSELELOR!”

Un martor care a asistat la întreaga scenă a descărcării de gestiune ne-a declarat sub anonimat: Domnule, trecea pe aici de parcă era drumul lui taică-su! Toată lumea știa că umblă cu mașina aia neîngrijită, dar cine să se pună cu el? Când l-a oprit poliția, s-a albit la față. E inconștiență curată să mergi fără asigurare, dacă dădea peste cineva, cine plătea? Bine că l-au săltat înainte să se întâmple o nenorocire!

GORUNUL DE LUX, CONFISCAT ÎNTR-O CLIPITĂ!

După ce polițiștii au solicitat sprijinul unui specialist silvic, s-a stabilit că în dubă se aflau aproape 5 metri cubi de gorun, o esență prețioasă, pentru care șoferul nu a putut prezenta niciun petic de hârtie. Întreaga cantitate de lemn a fost confiscată pe loc și trimisă direct în custodia Ocolului Silvic Topoloveni.

ADIO, PLĂCUȚE DE ÎNMATRICULARE! AMENZILE CURG GÂRLĂ

Finalul aventurii a fost unul cât se poate de dureros pentru portofelul bărbatului. Pe lângă amenzile uriașe încasate pentru transportul ilegal de lemne, acesta a fost sancționat drastic și pentru „rablele” de sub capotă. Polițiștii nu au stat la discuții: i-au retras certificatul de înmatriculare și plăcuțele cu numărul de înregistrare, lăsându-l cu autoutilitara imobilizată pe marginea drumului.

Se pare că visul de a face bani din „aurul verde” s-a transformat pentru argeșeanul nostru într-un coșmar legal din care va ieși cu buzunarele goale și, cel mai probabil, mergând pe jos!

Recomandări

Transfăgărășanul, închis pentru ,,Turul Ciclist al Sibiului 2025”, ediția a.XV-a
Ionuț Moșteanu – cazul unui carierist cu diplomă nulă, ambiții de general și interese personale camuflate în reformism politic
Forța Națională:Guvernul a luat la țintă poporul român
Concurs “Cea mai frumoasă și cea mai curată asociaţie de proprietari din Municipiul Piteşti“
FAZA ZILEI:Mutantii
Etichete:Aventura unui bărbat de 55 de ani s-a sfârșit brusc și dureros pentru portofel
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent IADUL ALB PE CÂMPIILE DIN ARGEȘ! POMPIERII, ÎN ALERTĂ MAXIMĂ DUPĂ O ZI DE FOC: S-A DAT ALARMA ÎN BRADU!
Articolul următor SCANDAL MONSTRU ÎN PITEȘTI: PROFESOARĂ BĂTUTĂ ÎN LOCAL DE TATĂL UNUI ELEV! RĂZBUNARE NOAPTEA CA HOȚII PENTRU NOTELE DIN CATALOG!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Val de investiții europene la Vâlcea: școli modernizate și un nou pas înainte pentru Drăgășani și Băbeni

SPORT PLUS: Despre înot, examene și vacanță…

Accident periculos la Stâlpeni: O mașină a luat foc în urma unui impact în care au fost implicați și doi copii

„Peștele-iepure” din Grecia: pericol real sau panică virală? Autoritățile încearcă să stingă incendiul de pe rețele

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.