ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Andrei Gerea: De ce Ministerul Sănătății blochează testarea în București? De ce nu se face testare în masă ca în toată Europa?
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Andrei Gerea: De ce Ministerul Sănătății blochează testarea în București? De ce nu se face testare în masă ca în toată Europa?
Politic

Andrei Gerea: De ce Ministerul Sănătății blochează testarea în București? De ce nu se face testare în masă ca în toată Europa?

Argeseanul
Actualizat la: 13 iulie 2020 16:26
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
3 min.

Înțeleg că Ministerul Sănătății consideră că Arena Națională nu oferă un cadru adecvat pentru o testare de depistare a COVID-19. Aflăm de la Guvern că nu este bine când o Primărie se implică pentru grija cetățenilor. Nu cred că este normal ca ministrul Sănătății să pună piedici unei inițiative a unei autorități locale pentru a face testări gratuite. 

În toată lumea, fără nicio excepție, cuvântul de ordine este o testare la un nivel cât mai ridicat. Inclusiv în legea care urmează să fie adoptată și în Senat, pentru izolare și carantinare, testul de depistare a COVID este o condiție obligatorie.

Auzim peste tot că avem o creștere exponențială a numărului de persoane infectate cu COVID-19. Așa o fi, dar trebuie să remarcăm faptul că media lunară de la începutul pandemiei a avut următoarea evoluție: martie 11,74%, aprilie 8.15%, mai 3,05%, iunie 3,09% iar iulie 4,06%. Acum trecem de pragul de 5%.

Cu toate acestea nu avem chiar o creștere exponențială a procentului de persoane infectate, avem o creștere a numărului de persoane care au fost găsite infectate. Motivele sunt clare: creșterea riscului de răspândire ca urmare a măsurilor de relaxare (și acelea discutabile în anumite cazuri) și creșterea numărului de teste realizate. Acesta din urmă este și motivul principal. Trebuie să fim atenți, dar trebuie să fim și foarte realiști și să nu manipulăm rezultate doar pentru a ne folosi de ele în scop electoral. Poate vă amintiți când premierul anunța că este foarte eficient în lupta împotriva COVID-19, arătându-ne cifre cu pacienți infectați, comparativ cu alte țări unde se testa masiv. Dacă ministerul Sănătății ar fi făcut de atunci teste în masă, așa cum încearcă Primăria Capitalei, sunt convins că nu ar mai putut folosi acest unic argument.

Avem, din păcate, un Guvern incoerent. Pe de o parte dă mesaje alarmante pentru populație dar, pe de altă parte, nu dorește testare la scară cât mai mare pentru a ne face o imagine de ansamblu cât mai clară.

Avem un număr semnificativ de cazuri în societate și cu atât mai importantă este o testare la scară cât mai mare. De ce nu doriți testarea, când toate țările fac eforturi să se testeze cât mai mult? De ce oamenii se pot testa doar în spitale sau la clinicile private, și acolo contra cost, iar când autoritățile locale vor să facă aceste testări, dintr-o dată, nu mai vrem? 

Cum poate acest Guvern să ia măsurile corecte, când nu cunoaște realitatea?

Recomandări

Tineretul Român, reprezentat la Consiliul Europei
Și pe ei i-a apucat leșinul?
Gheorghe Dinescu: ,,Noua lege electorală va îngropa partidele mici!’’
Felicitare din partea primarului Cristian Gentea
Ţărăniştii trec la atac: Dominaţia PSD în Consiliul Judeţean se clatină!
Etichete:andrei gereaMinisterul Sănătățiitestare
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Nepotul lui Elvis Presley a murit la 27 de ani
Articolul următor FAZA ZILEI:CINE PSD VOTEAZA/ ORBAN IL CARANTINEAZA!

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.