ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Au delapidat aproape un milion de euro din banii Spitalului Județean
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Fapt divers > Au delapidat aproape un milion de euro din banii Spitalului Județean
Fapt diversPrima Pagina

Au delapidat aproape un milion de euro din banii Spitalului Județean

Argeseanul
Actualizat la: 21 septembrie 2017 20:42
Argeseanul
acum 9 ani
Distribuie
3 min.

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti şi cei de la Direcţia Operaţiuni Speciale, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Piteşti, au destructurat, joi, o grupare infracţională care ar fi cauzat un prejudiciu de aproape 4.000.000 de lei Spitalului Judeţean din Piteşti, prin infracţiuni economice, anunță codidianul Adevărul.
Din cercetări a reieşit că, în anul 2012, doi bărbaţi şi o femeie ar fi constituit o grupare infracţională, în scopul delapidării cu consecinţe deosebit de grave  Spitalului Judeţean de Urgenţă  din Piteşti. Unul dintre membrii grupării infracţionale, o femeie, angajată în calitate de contabilă a spitalului respectiv, ar fi completat şi determinat persoanele responsabile din cadrul spitalului, să semneze fără vinovăţie ordine de plată, cu denumirea unor societăţi comerciale care au calitatea de furnizori ai spitalului, însă menţionând codul de identificare fiscală şi contul IBAN al unei alte societăţi comerciale, controlate de grupul infracţional.   „În perioada 2012– 2017, contabila ar fi completat 70 de de astfel de ordine de plată, în baza cărora ar fi fost transferaţi 3.988.688 de lei din fondurile spitalului.   Imediat după ce banii ar fi fost transferaţi fără drept de spital către contul firmei controlate de grupare, aceştia ar fi fost retraşi în numerar de membrii grupării.   În cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat şi delapidare cu consecinţe deosebit de grave.   De asemenea, documentele întocmite în fals şi datele din acestea ar fi fost introduse în sistemul electronic de evidenţe contabile a spitalului şi ar fi dus la alterarea în mod grav a evidenţelor şi rezultatelor financiare ale unităţii spitaliceşti, în cauză fiind efectuate cercetări şi pentru săvârşirea infracţiunilor de fals informatic şi perturbarea sistemelor informatice”, se arată într-un comunicat al IGP

„Percheziţiile au avut loc atât în Piteşti, cât şi în Ştefăneşti. În urma acţiunilor  au fost puse în aplicare trei mandate de aducere, iar respectivele persoane se e află la DIICOT, Serviciul Teritorial Piteşti, pentru audieri”, a declarat, pentru Adevărul, inspectorul principal Mădălin Zamfir, purtător de cuvânt al IJP Argeş. Este vorba despre Amalia Dumitraşcu, economista care  ar fi completat şi determinat persoanele responsabile din cadrul spitalului, să semneze  ordine de plată, cu denumirea unor societăţi comerciale care au calitatea de furnizori ai spitalului, cu men’ionarea codului de identificare fiscală şi contului IBAN al unei alte societăţi comerciale (SC Rivetex) şi cei doi administratori ai firmei Rivetex, Nicolae Iordache şi Cătălin Iordache.

Recomandări

Veste bună pentru elevii din Mioveni! Primăria a acordat bursele pentru primul semestru
FAZA ZILEI:Codul din deal
FAZA ZILEI:Ambasadorul
Lovitură totală pentru SRI! Claudiu Manda a făcut marele anunț
Mioveniul va fi gazda Campionatul National de Oină rezervat junioarelor
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Partidă dificilă pentru handbalistele din Mioveni
Articolul următor Dinescu dorește unificarea forțelor de dreapta din Argeș
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.