„Este inadmisibil ceea ce se întâmplă la Arpechim. Nu e vorba despre discursuri politice , ci despre viaţa a câtorva mii de piteşteni. Ce a făcut USL-ul să evite aceasta vinere neagră a petrochimiei argeşene? Năstase a vândut Arpechimul, iar Ponta îl îngroapă acum, cu angajaţi cu tot! Cei aflaţi la putere şi-au demonstrat incapacitatea de a interveni pentru rezolvarea unei situaţii reale şi extrem de importante pentru judeţul nostru. Ce au arătat în schimb? Că pot să facă o privatizare eşuată, iar apoi se pot ascunde de furia angajaţilor nefericiţi de la Arpechim şi Oltchim… Evoluţia situaţiei de la Arpechim confirmă faptul că drumul pe care pe care merge România în ultimele şase luni nu este cel care să ne scoată din criză, dimpotrivă.”



