O dimineață frumoasă, atinsă de primele picături ale parfumului de toamnă i-a adunat, cu mic, cu mare, pe elevii Liceului de Arte „DINU LIPATTI”, din Pitești, pentru a-i anunța că de acum încolo și până la venirea verii, s-a încheiat vacanța și trebuie să se întoarcă la școală, să își reîntâlnească profesorii și colegii și, cel mai important, să învețe lucruri noi.
Alături de profesori și de colegii lor, iar cei mici alături și de părinți, elevii au pășit întâi în curtea , la festivitatea de deschidere a noului an școlar, după care, nerăbdători, au intrat în sălile de clasă, acolo unde vor petrece ce mai mare parte a timpului.
Totuși, însă, pe lângă emoția revederii, indiferent că vorbim despre elevi sau despre profesori, începutul de an școlar a venit și cu o veste nu foarte bună pentru cadrele didactice de la Liceul de Arte: MODIFICAREA PLANULUI-CADRU, PRIN ORDINUL 5086 DIN ANUL 2019, care a fost publicat și în Monitorul Oficial în data de 6 septembrie, mai exact cu trei zile înainte de începerea anului propriu-zisă a anului școlar 2019-2020.
Ce înseamnă ceasta, mai exact? Micșorarea numărului de ore, ceea ce duce la eliminarea opționalelor. Partea deloc plăcută aici, este aceea că, pentru aceste opționale se înscriseseră mulți profesori.
Întrebarea este: CE SE VA ÎNTÂMPLA CU ACEȘTIA?
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=5qfjvsHg1ao&w=560&h=315]









