ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dănuț Bica: Sediul Biroului Vamal Argeș trebuie urgent reabilitat
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Dănuț Bica: Sediul Biroului Vamal Argeș trebuie urgent reabilitat
Politic

Dănuț Bica: Sediul Biroului Vamal Argeș trebuie urgent reabilitat

Argeseanul
Actualizat la: 4 aprilie 2022 10:32
Argeseanul
acum 4 ani
Distribuie
5 min.

De cinci ani, documentația pentru reabilitarea sediului Biroului Vamal Argeș este plimbată între mai multe instituții și proiectant, timp în care clădirile se degradează continuu. În consecință, senatorul PNL de Argeș Dănuț Bica i-a solicitat Ministrului Finanțelor, Adrian Câciu, un răspuns concret cu privire la stadiul implementării proiectului de reabilitare a acestui important obiectiv.

 ,,Sediul Biroului Vamal de Interior Argeș, amplasat la cea mai importantă poartă de intrare în municipiul Pitești, cea dinspre Autostrada A1, se află în continuare într-o stare deplorabilă, cu aspect inestetic, având gresia care plachează scările și fațada desprinsă în foarte multe locuri. Traficul auto greu, destul de intens în zonă, precum și un eventual cutremur de magnitudine ridicată reprezintă pericole reale pentru imobilul ce se deteriorează într-un ritm rapid, inducând teamă și disconfort în rândul salariaților și clienților instituției.

În plus, deși este un birou vamal extrem de aglomerat, prin care trec zilnic și așteaptă deseori ore în șir un mare număr de oameni, la dispoziția acestora nu există niciun punct sanitar funcțional, iar angajații îi invită pe cei care au nevoie de toaletă să meargă în spatele unei clădiri, zonă în care, conform imaginilor prezentate în presă la finalul lunii ianuarie, mizeria era de nedescris.”

Reamintim că imagini care nu fac cinste municipiului Pitești sau județului Argeș au făcut înconjurul țării la începutul acestui an, prezentând mizeria de nedescris din zona Biroului Vamal de Interior Argeș.

Cu toate că, începând din anul 2017, parlamentarul Dănuț Bica a atras atenția în  mod repetat miniștrilor de resort, prin întrebări transmise de la tribunele Camerei Deputaților sau Senatului, cu privire la aceasta situație, rezolvarea problemei s-a blocat în hățișul birocratic. În răspunsurile formulate la aceste întrebări se regăsesc doar informații referitoare la extrem de lenta parcurgere a etapelor necesare elaborării, revizuirii, completării, modificării și avizării documentației tehnico-economice pentru obiectivul de investiții ,,Reabilitarea termică și reparații capitale la sediul Biroului Vamal de Interior Argeș”, care este plimbată de peste cinci ani între Agenția Națională de Administrare Fiscală, Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești și proiectant, timp în care clădirile ce fac obiectul acestui proiect continuă să se deterioreze.

Drept urmare, senatorul Dănuț Bica a solicitat din nou să i se comunice care este stadiul derulării procedurilor legale pentru implementarea proiectului, când vor demara lucrările de execuție aferente și care este termenul stabilit pentru finalizarea acestora.De asemenea, a întrebat dacă și cum a fost rezolvată problema punerii la dispoziția clienților Biroului Vamal a unui punct sanitar funcțional și a igienizării terenului aferent acestei instituții.

Din răspunsul primit de la Ministerul Finanțelor la ultima întrebare reiese că în data de 28.06.2021 au fost aprobate fondurile necesare actualizării documentației, refacerii expertizei tehnice, auditului energetic și Devizului Actualizat al Lucrărilor de Intervenție pentru obiectivul de investiții ,,Reabilitarea sediului Biroului Vamal de Interior Argeș”. Documentația a fost recepționată în luna decembrie 2021, în prezent fiind în derulare procedura de obținere a certificatului de urbanism și a avizelor aferente acestuia. Urmează procedura de avizare, precum și propunerea pentru cuprinderea în proiectul de buget a fondurilor necesare pentru întocmirea proiectului tehnic și efectuarea lucrărilor de reabilitare. Oare cu documentația l-a care s-a tot lucrat în ultimii cinci ani ce s-a întâmplat? În ceea ce privește igienizarea zonei adiacente Biroului Vamal, senatorul Bica este de părere că problema a fost doar parțial rezolvată, deoarece de la sfârșitul lunii ianuarie, când se susține în răspunsul Ministerului că s-a făcut curățenie, până acum, situația aproape că a revenit la stadiul inițial. Iar instalarea a două toalete ecologice nu poate substitui prezența unui punct igienico-sanitar racordat la sistemul de alimentare cu apă curentă și care să fie în mod constant întreținut și curățat, se arată într-un comunicat emis de Biroul Parlamentar al senatorului PNL Dănuț Bica.

Recomandări

Ludovic Orban, la ziua comunei Țițești
Începe „nebunia” în politică
Bogdan Uţă, noul preşedinte al Tineretului Progresist Piteşti
Ion Popa: „Guvernul Boc trăieşte în altă lume!”
De ce nu se vor lua la harţă pedeliştii şi pesediştii la Mihăeşti
Etichete:Dănuț BicaPNL Argeșreabilitare Biroul Vamal
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Mașină răsturnată pe Autostrada A1 București-Pitești. Două persoane au fost rănite
Articolul următor Ion Dumitru: Ministrul Agriculturii a decis să pornească sistemele de irigații
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Cum se pierde un monument: intimidări, clanuri și tăcerea autorităților în cazul casei de pe Victoriei

Cine mai protejează copiii? Mărturia unui angajat scoate la iveală nereguli grave în DGASPC Argeș

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.