Două fetițe în vârstă de 9 și 10 ani au fost gasite în urmă cu puțin timp intoxicate cu monoxid de carbon în baia casei, în comuna Retevoiesti. Micuțele au primit îngrijiri medicale de urgență de la echipajele SMURD de prim ajutor calificat și Serviciul de Ambulanța Județean Argeș. Ulterior, la fața locului a ajuns și un echipaj SMURD de Terapie Intensivă Mobilă. Cele două fetițe au fost transportate la Spitalul de Pediatrie conștiente, însă cu saturația de oxigen mică.
„În baie apa era încălzită cu ajutorul unui boiler pe lemne și de acolo ar fi venit fumul inhalat de cele două minore”, potrivit ISU Argeș.


