O societate comercială din Lerești a fost amendată, după ce polițiștii și specialiștii de la Garda Forestieră au decoperit că a vândut 23,14 mc de cherestea fără documente legale. În urma controlului efectuat de polițiștii de la Secția de Poliție Rurală Valea Mare Pravă și specialiștii Biroului Garda Forestieră Județeană Argeș din cadrul Gărzii Forestiere Ploiești, firma a primit o amendă de 5000 de lei.
„Ca urmare a celor constatate, a fost aplicată o sancțiune contravențională, în valoare de 5.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravenţiile silvice, iar materialul lemnos în cauză, în valoare de peste 16.500 de lei, a fost confiscat și predat Ocolului Silvic Rucăr”, informează IPJ Argeș.


