Cel mai rău lucru pe care ni l-au făcut vremurile comuniste a fost inhibarea dorinței de a gândi. Vremurile s-au schimbat, dar noi am rămas cu acest handicap pe lângă alte nenorociri care sunt legate indirect de această incapacitate intelectuală. Zi de zi ne lăsăm manipulați de tot felul de lichele, care în schimbul banilor, își bat joc de viitorul copiii lor și în subsidiar de fraierii care nu vor să-și pună întrebări (să gândească). Am ajuns la nivelul ”genial” în care dacă un individ ne arată luna spunându-ne că este pe cer și este rotundă noi ne uităm la degetul lui să vedem dacă are unghia tăiată regulamentar și mai ales dacă individul are dreptul să arate cu degetul. La ora actuală, întrebarea : ”anularea alegerilor a fost legală?” este bagatelizată și dusă în derizoriu de indivizi care pentru un pumn de dolari și-au vândut familia și mai ales țara. Întrebarea nu este despre turul doi înapoi, este despre dacă a fost o decizie bazată pe probe existente la acea dată și dacă a fost o decizie politică. Întrebarea actuală, tot indiscretă, este despre ce diplome de studiu are ”geniul carpatin” și mai ales cum au fost obținute. Altă intrebare ar fi una tot la fel de pertinentă ”Colegii ei academicienii” la care s-a referit academicianul de renume mondial Elena Ceaușescu sunt de tipul lui Nicușor-Moșteanu? De ce nu reacționează Academia Română nici acum? A redevenit ceea ce a fost până în 89? Faptul că nu a reușit să facă mai nimic pe la IMAR este fapt recunoscut de actualul președinte. A făcut ceva notabil la Primăria București? În barul de unde se laudă că a cules-o pe actuala concubină se consuma și altceva în afara băuturilor alcoolice? Singurul mod de a gândi este prin a-ți pune întrebări! Nu vreau să știu dacă s-a cunoscut cu ministrul-repetent tot prin cluburi, dar ar fi interesant de aflat!
Pe la țară, lumea se întreabă dacă matematica este suficientă nu numai necesară ca să conduci o țară. Și împușcatu’ folosea ambele mâini…
IMPOSTURA SI MINCIUNA NU SALVEAZA ROMANIA !


