Fotografii: Salvamont Argeş-Ion Sănduloiu
Update: După ce a căzut aproape 60 de metri diferenţă de nivel pe stânci, turista accidentată a supravieţuit. Ea a fost preluată de Salvamont şi apoi de un elicopter şi dusă la Târgu Mureş. Tânăra avea câteva coaste rupte, multiple contuzii şi un traumatism cranian. Apelul s-a primit la ora 11 dimineaţa, iar la ora 12 au ajuns la victimă salvamontiştii şi jandarmii montani. „Accidentul a avut loc la cota 2300, iar apelul a fost primit la ora 11. Au intervenit jandarmii montani, alături de salvamontişti. Victima este B.N.Veronica, de 26 de ani, din Budapesta. La interveţie au luat parte atât salvamontiştii cât şi jandarmii montani din cadrul Inspectoratului Judeţean al Jandarmeriei Argeş. La operaţiune au participat şi jandarmii montani care de la Postul Bâlea, care ţine de IJJ Sibiu.
O turistă din Ungaria a căzut în urmă cu puţin timp de pe stânci, în munţii Făgăraş, în apropiere de Vârful Negoiu. Aceasta se afla în zonă împreună cu mai multi colegi. Salvamontul a pornit în căutarea ei, iar până în acest moment nu se ştie dacă turista mai este sau nu în viaţă. Pentru a ajuta la operaţiunile de salvare, Salvamontul solicită şi un elicopter. Vom reveni cu amănunte.




