Ieri, polițiștii Secției de Poliție Rurală Poiana Lacului au continuat cercetările într-un dosar penal privind o sesizare din oficiu, privind săvârșirea infracțiunii de loviri sau alte violențe, în care cercetările se desfășoară sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești.
Din cercetări s-a stabilit că în noaptea de 6 spre 7 iulie, în jurul orei 23:30, în timp ce se aflau în apropierea unui magazin din comuna Cocu, pe fondul consumului de alcool, un bărbat de 34 de ani l-ar fi bruscat pe un alt consătean, de 44 de ani, determinând căderea acestuia, după care i-ar fi aplicat mai multe lovituri, provocând persoanei vătămate leziuni traumatice ce au fost evaluate din punct de vedere medico-legal la 2-3 zile de îngrijiri medicale.
În ziua de 8 iulie, după adminstrarea probatoriului și parcurgerea etapelor procesuale, bărbatul de 34 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, urmând ca în cursul zilei de astăzi, 9 iulie, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Tot ieri, tot un bărbat din Poiana Lacului și, culmea, de aceeași vârstă cu cel de sus, a fost și el săltat de polițiști. Polițiștii Secției 3 Poliție Pitești au pus în executare un Mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, emis de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Pitești, față de un bărbat de 44 de ani, ca urmare a încălcării obligațiilor dispuse prin ordin de protecție emis de instanța competentă, respectiv a măsurilor dispuse prin măsura controlului judiciar stabilite de Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești.
Bărbatul în cauză este cercetat într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de încălcare a ordinului de protecție în forma continuată (5 acte materiale), fapte pentru care a fost reținut pentru 24 de ore, la data de 26 iunie a.c., în urma cercetărilor efectuate de polițiștii Secției de Poliție Rurală Poiana Lacului, iar ulterior, în dimineața zilei de 30 iulie a.c., s-ar fi apropiat de locuința persoanei vătămate și a copiilor minori, încălcând astfel și măsurile dispuse ulterior reținerii prin control judiciar.
Bărbatul a fost introdus în arest.