La sfârșitul săptămânii trecute, joi, la ultimul termen de judecată ce a avut loc, judecătorii Tribunalului București au decis amânarea pronunțării în procesul în care este implicat fostul primar al Piteștiului, Tudor Pendiuc, alături de alți 12 inculpați din dosar. Noul termen de judecată ce a fost stabilit pentru data de 12 februarie.
Reamintim că. faptele de care îl acuză procurorii DNA pe fostul primar vizează încheierea, executarea şi prelungirea contractului de asociere în participaţiune între societatea Consiliului Local Piteşti, Publitrans 2000 S.A., şi societăţile comerciale private CNCD şi Girexim Universal S.A, asociere care a prejudiciat bugetul local al municipiului Piteşti cu peste 5 milioane euro.
(A.N)


