Conform legii 448/2006 – privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, acestea pot beneficia de servicii sociale acordate în centre de zi și centre rezidențiale de diferite tipuri, publice, public-private sau private. Centrele de zi și centrele rezidențiale reprezintă locații în care serviciile sociale sunt acordate de personal calificat şi care dispun de infrastructura adecvată furnizării acestora; centrele rezidențiale sunt locaţii în care persoana cu handicap este găzduită cel puțin 24 de ore.
În sensul prezentei legi, tipurile de centre rezidențiale pentru persoane cu handicap sunt:
a) centre de îngrijire şi asistenţă;
b) centre de recuperare şi reabilitare;
c) centre de integrare prin terapie ocupaţională;
d) centre de pregătire pentru o viaţă independentă;
e) centre respiro/centre de criză;
f) centre de servicii comunitare şi formare;
g) locuințe protejate;
h) altele.
În cadrul D.G.A.S.P.C. Argeş funcționează patru centre de tip rezidențial/două centre de zi și o unitate de îngrijire la domiciliu după cum urmează:
1. Centre Rezidențiale
| Nr. crt | Denumirea instituției | Nr.persoane instituționalizate |
| 1. | Centrul de Îngrijire și Asistenţă Pitești | 167 |
| 2. | Centrul de Îngrijire și Asistenţă Bascovele | 80 |
| 3. | Centrul de Îngrijire și Terapie Ocupațională Tigveni | 295 |
| 4. | Centrul de Recuperare și Reabilitare a Persoanelor cu Handicap Vulturești | 83 |
| Total persoane instituționalizate | 625 |
2. Centre de zi
| Nr.crt. | Denumirea instituției | Nr. persoane care efectuează tratament de recuperare |
| 1. | Centrul de Servicii de Recuperare Neuromotorie de Tip Ambulatoriu pentru Persoanele Adulte cu Handicap Mioveni | 72 |
| 2. | Centrul de Servicii de Recuperare Neuromotorie de Tip Ambulatoriu pentru Persoanele Adulte cu Handicap Pitești | 148 |
| Total persoane care urmează tratament | 220 |
3. Persoane adulte îngrijite la domiciliu
| Nr.crt. | Denumirea instituției | Nr. persoane îngrijite la domiciliu |
| 1. | Unitatea de Îngrijire la Domiciliu a Persoanelor Vârstnice „Alături de Tine” | 30 |
Într-un centru de zi sau rezidențial serviciile sociale pot fi furnizate în sistem integrat cu serviciile medicale, de educaţie, de locuire, de ocupare a forţei de muncă şi altele asemenea. Persoana cu handicap are dreptul să fie îngrijită şi protejată într-un centru din localitatea/județul în a cărei/cărui rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa.


