La doar două zile de la preluarea mandatului de președinte interimar al PNL Argeș, senatorul Mihai Coteț încearcă să stingă focurile mocnite din interiorul organizației județene. Conștient de faptul că relațiile sale din trecut cu primarii liberali de pe plan local nu au fost unele excelente, noul lider interimar a lansat un puternic apel la unitate și stabilitate, încercând să lase în urmă vechile tabere și dispute care au măcinat filiala.
Mesajul central transmis de Mihai Coteț este unul de reconciliere politică și maturitate, orientat exclusiv pe reconstrucția unei organizații funcționale, capabilă să redevină o forță în județ.
„Primarii nu sunt proprietatea nimănui”
Cea mai importantă componentă a discursului său vizează direct aleșii locali, un segment cheie cu care Coteț trebuie să își normalizeze urgent dialogul. Noul președinte interimar dă asigurări că nu va declanșa o „vânătoare de vrăjitoare” și că nu are de gând să alimenteze tensiunile din trecut.
„PNL nu poate fi puternic dacă este preocupat de propriile conflicte interne. Energia noastră trebuie să fie îndreptată către ceea ce avem de construit împreună pentru oameni și pentru județ. Nu mă interesează să câștig dispute interne. Mă interesează să reconstruim o organizație funcțională, puternică și respectată. PNL Argeș are nevoie de dialog, maturitate și disponibilitatea de a merge mai departe”, a subliniat senatorul Mihai Coteț.
În încercarea de a trimite un semnal clar de respect și autonomie către primarii din Argeș, liderul PNL a ținut să puncteze că aceștia nu trebuie priviți prin prisma jocurilor de culise sau a taberelor politice:
„Primarii nu sunt oamenii unei tabere și nu sunt proprietatea nimănui. Sunt oameni care au câștigat încrederea comunităților lor și care au responsabilități față de acestea. Îmi doresc o colaborare normală, onestă și orientată spre rezultate.”
Un nou curs pentru PNL Argeș: Fără răfuieli și interese de grup
Sub această nouă conducere interimară, obiectivul declarat este transformarea PNL Argeș într-o organizație mai deschisă, orientată către performanță, profesioniști și rezultate concrete, dincolo de orgolii personale sau interese de grup.
Mihai Coteț face apel la o echipă unită în care toți factorii de decizie – de la parlamentari și consilieri județeni, până la primari, consilieri locali și simpatizanți – să tragă în aceeași direcție.
Rămâne de văzut în ce măsură acest semnal public de „armistițiu” va reuși să netezească asperitățile și să restabilească punțile de comunicare între noul președinte interimar și edilii liberali din Argeș, într-un moment în care unitatea de echipă este vitală pentru viitorul filialei.


