„Nu mai este un secret pentru nimeni faptul că PDL a declanşat campania electorală şi că printre tacticile pe care le practică se numără racolarea de membri USL. Scopul este unul evident: intimidarea adversarului. Nu vreau să cad în capcana discursului de genul… „cei care au plecat la PDL sunt nişte trădători şi nu contează, bine că au plecat!”. În contextul bătăliei electorale de la anul, fiecare om contează. Nu vreau nici să judec vulnerabilităţile celor care au bătut palma cu „diavolul” pentru o funcţie, pentru bani sau alte avantaje, pentru că nu toţi suntem la fel de puternici, pentru că nu toţi reacţionăm la fel în faţa presiunilor, pentru că nu toţi putem să vedem tabloul în ansamblul său şi să înţelegem ce repercusiuni, pe termen lung, pot avea deciziile pe care le luăm.
O singură rugăminte aş avea la cei care au ales să facă acest pas: să renunţe la discursuri de genul… „Nu m-am mai regăsit în partidul sau doctrina X sau Y”, sau „În PDL sunt apreciat la adevărata valoare”. I-ar scuti de un oarecare penibil şi cred că le-ar uşura puţintel conştiinţa, întrucât sunt sigur că nimeni nu pleacă de drag la un partid pe care majoritatea românilor îl urăsc sincer şi trainic. Practica a demonstrat că se poate şi dragoste cu forţa, însă tot practica arată că aceasta nu are cum să dureze prea mult. Tocmai de aceea le pun în vedere celor de la PDL că urmează să li se întoarcă foarte multă… „dragoste” din partea celor cărora le-a cumpărat iubirea (dar nu cu bani din buzunarul lor!).”


