Un tânăr din Costești a incendiat astăzi casa părinților săi din cartierul Zorile. Se pare că bărbatul, certat cu legea, a mai avut o tentativă de acest gen. Omul a lăsat în urmă un bilet în care își justifică gestul. Nemulțumirea sa este îndreaptată către organele de ordine, dar și către Justiția din țara noastră și din Italia. Din fericire, în momentul izbucnirii incendiului nu se afla nimeni în locuință și nu au existat victime. Casa a fost făcută scrum, dar, datorită intervenției rapide a pompierilor și a edilului Ion Baicea, cel care a fost la fața locului și a pus la dispoziție utilajele de la primărie, flăcările nu s-au extins. Bărbatul a fugit și este acum căutat de polițiști. „Este vorba despre un domn care ar fi dat foc în mod intenţionat casei sale, apelând la 112, pentru ca mai apoi, la sosirea pompierilor, să se constate că acesta părăsise domiciliul. ISU a intervenit cu două autospeciale şi o ambulanţă pentru orice eventualitate. Focul nu s-a extins la casele învecinate, însă cea cu pricina a fost aproape în totalitate arsă. Se pare că domnul (a cărui identitate nu se cunoaşte încă), ar mai fi avut o astfel de tentativă înainte de Sărbătorile de Paşte. Urmează ca cei de la Poliţie să se ocupe de caz şi să-l identifice pe cel care şi-a incendiat casa.”, a declarat locotenentul Mădălina Epure, purtătorul de cuvânt al ISU Argeș.
Foto: Mihai Neacşu
























