De astăzi, noul prefect al județului Argeș este Ioana Făcăleață (PSD, foto stânga), care îl înlocuiește pe Dragoș Predescu (PNL), cel mai tânăr prefect din istoria județului și unul dintre politicienii promițători din această zonă a țării. Predescu nu a fost schimbat cu Făcăleață pentru că nu și-ar fi făcut treaba cum trebuie, dimpotrivă, a fost extrem de eficient, însă noua linie trasată de București este aceea ca partidul care deține, în teritoriu, funcția de președinte de CJ să o aibă și pe aceea de prefect. În ceea ce o privește pe Ioana Făcăleață, din informațiile furnizate chiar din interiorul PSD, s-a ales cu funcția de prefect ca premiu de consolare pentru faptul că a ratat intrarea în Parlament, după ce PSD Argeș a înregistrat cel mai rușinos scor din istoria sa, dar și după ce, în ciuda intervențiilor făcute de către deputatul Simona Bucura, nu a ajuns nici măcar subsecretar de stat. Cum Ioana Făcăleață a băgat în campaniile PSD în jur de 800.000 lei (suma variază, în funcție de sursele noastre, de la 600.000 la 900.000 lei), s-a văzut trasă în piept la finele anului trecut, presa locală relatând despre reproșurile pe care aceasta le-a adresat președintelui PSD Ion Mînzînă. Într-un final, pentru a se îngropa securea războiului în curtea PSD, Făcăleață a fost ,,despăgubită” cu funcția de prefect. Noi îi urăm multe luni sau chiar ani în această funcție, deoarece, după ce bagi în campaniile pesedeului valoarea unei vile cochete lângă Pitești, să mai stai și doar 2-3-4 luni prefect…
Elemente de background, preluate din presă
Ioana Făcăleață, propunerea PSD pentru functia de Prefect al județului Argeș, este fiica celebrului condamnat penal pentru fapte de coruptie, Liviu Făcăleață. Acesta a fost condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare în dosarul mita pentru arbitri in anul 2014.
Liviu Făcăleață este cunoscut în județul Argeș ca fiind mâna dreaptă a lui Cornel Penescu, fostul patron al societatii PIC si al FC Argeș, amândoi fiind condamnați penal în cadrul aceluiaș dosar insturmentat de DNA „mită pentru arbitri”.
Mai exact, Liviu Făcăleață a fost condamnat pentru că a livrat mita de 21.000 de dolari lui Marius Martiș pentru ca împreună cu celălalt arbitru, Ionică Serea, să favorizeze echipa FC Argeș, al cărui patron era Cornel Penescu, într-un meci disputat cu Steaua București.
Aceasta este cunoscuta pentru apropierea de Ion Mînzînă, Președintele Consiliului Județean Argeș si al PSD Argeș, care la sfârșitul anului trecut, după primul tur al alegerilor prezidentiale, isi manifesta deschis pe facebook sprijinul pentru candidatul pro-rus Calin Georgescu. ( detalii aici: https://argeslive.ro/ion-minzina-latra-la-luna-dupa-ce-l-ai-scos-pe-georgescu-pe-primul-loc-in-arges-degeaba-hau-hau/ si aici
https://argeslive.ro/cat-de-neimplicat-sau-cat-de-tradator-a-fost-ion-minzina-in-primul-tur-al-alegerilor-prezidentiale/)
Ioana Făcăleață a fost pe locul 4 pe lista PSD Argeș pentru Camera Deputaților, insa a ratat la mustață intrarea in Parlament. Presa din Argeș nota anul trecut că aceasta l-a împrumutat pe Ion Mînzînă cu 60.000 de lei pentru campania electorala.
Nici la capitolul studii aceasta nu sta foarte bine. Din informațiile existente aceasta este absolventă de Drept la Universitatea Pitești. Aceasta a făcut facultatea timp de mai multi ani. Imediat dupa ce a intrat la facultate, aceasta si-a suspendat studiile, finalizandu-le mult mai tarziu. Ioana Făcăleață nu a profesat niciodata în domeniul în care a fost licențiată.
Ioana Făcăleață a profesat ca ziarist în presa locală, fiind in spatele societatii S.C. PUBLIROM CONCEPT MEDIA SRL S.R.L, care detine ziarul argesenii.ro, avand contracte cu primariile din Argeș in valoare de 15.000 de euro.
În ceea ce privește dosarul de corupție al tatalui Ioanei Făcăleață, Liviu Făcăleață, Tribunalul Argeș reținea la 14 aprilie 2009 cand a dispus măsura arestării preventive ca in mod repetat Liviu Facaleata a intermediat șpăgi catre mai multi oficiali din fotbal.
Tribunalul Arges motiveaza decizia din 14 aprilie 2009, de a-i aresta pe Cornel Penescu, pe Gheorghe Constantin si pe alte doua persoane, prin faptul ca lasarea in libertate a inculpatilor ar duce la ingreunarea cercetarilor din dosar, acestia avand influenta si „relatii in medii sociale extinse”.
Astfel, instanta arata ca la dosar sunt depuse probe precum interceptarea si inregistrarea de convorbiri si comunicari telefonice, inregistrari audio-video in mediul ambiental, inregistrari de imagini, localizari sau urmariri prin GPS sau prin alte mijloace de supraveghere electronica.
Judecatorii redau fragmente din interceptarile de la dosar, precum una dintre Liviu Facaleata si Penescu. „Eu zic sa-i dai cinspe”, este redarea unui astfel de fragment, ce apare in motivarea instantei, facandu-se referire faptul ca inculpatii au dat arbitrilor indicati sumele de dolari retinute de 5.000 USD sau 15.000 USD.
Potrivit motivarii, „exista probe si indicii temeinice ca, in perioada octombrie 2008-decembrie 2008, inculpatul PGC (n.red. Cornel Penescu) a dat prin intermediul inculpatului FLI (n.red. directorul PIC, Liviu Facaleata) suma totala de 54.000 USD catre mai multi arbirtri din Liga I pentru ca acestia sa avantajeze, prin arbitraje favorabile echipa FC Arges Pitesti, in meciurile pe care le disputa.
La fel de evident considera parchetul solicitant, este faptul ca inculpatul PG a remis suma de 290.000 de lei inculpatului CG (n.r. Gheorghe Constantin) pentru ca acesta sa-i delege arbitrii solicitati, precum si faptul ca tot prin intermediul lui FL a dat inculpatului LD (n.r. Cristian Libertatu, fost director OPC) suma de 4.000 de euro in lei, pentru favorizarea firmelor sale cu ocazia controalelor OPC”.
https://m.ziare.com/amp/cornel-penescu/date-despre-spagile-catre-constantin-gasite-in-biroul-lui-penescu-722261



Asa gugern,asa prefecti ! Curat murdar !