ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Clipe grele pentru cățelușa Salvamont Argeș! Loca a fost mușcată de o viperă!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Fapt divers > Clipe grele pentru cățelușa Salvamont Argeș! Loca a fost mușcată de o viperă!
Fapt divers

Clipe grele pentru cățelușa Salvamont Argeș! Loca a fost mușcată de o viperă!

Argeseanul
Actualizat la: 22 mai 2023 12:07
Argeseanul
acum 3 ani
Distribuie
8 min.

Clipe grele pentru cățelușa Salvamont Argeș. Loca a fost mușcată ieri de o viperă, după un antrenament la căutare în avalanșă. Incidentul s-a petrecut în Căldarea Soarelui, sub Cota 2000. Vipera a mușcat-o de piciorul stâng din spate, iar la scurt timp, a fost înțepată și de un bondar de pământ. Din fericire, totul s-a terminat cu bine, iar întreaga întâmplare a fost relatată de directorul Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu, pe pagina sa de socializare:

„Dupa ce am facut antrenament la cautare in avalansa impreuna cu Ares, Helios si Loca in Caldarea Soarelui, sub Cota 2000 (zapada de 150 cm) am plecat catre Fiatul care era parcat jos, la mina. Pe Mara il dusese deja Robert, dar eu am zis sa cobor pe jos, pe valcelul din dreapta cascadei Capra, pe unde tocmai directionasem doi alpinisti care dormisera in Buteanu. Cred ca m-au cam boscorodit, pt ca topirea a fost masiva cat am stat sus, asa ca era destul de dificila coborarea. Ienupar des, stancarie, noroi, iarba uda si mult grohotis, amestecate cu zapada ramasa. Eu sperasem sa mai fi ramas o limba continua de zapada pana in drum…

La cativa metri deasupra drumului, o vad pe Loca ca se opreste si incepe sa se rontaie la jaretul stang spate, cu ochii la mine, dupa care vine spre mine, ferind piciorul. Ma gandesc ca a calcat stramb printre bolovanii aia, ma aplec si studiez gamba si degetele. Nu se simte nicio deplasare, totul pare in regula. O incurajez si ajungem in drum, cu gand sa o urmaresc sa vad daca dispare schiopatatul, pt ca ar putea fi doar o simpla intindere. Dar o data in drum, sta numai langa mine schiopatand, asa ca o mai cercetez de vreo doua ori, dupa care mi se pare ca se clatina… O chem pe iarba de langa drum unde o pun in ”sezi!” ca sa ma uit mai in amanunt, numai ca o vad cum inchide ochii, capul i se lasa din ce in ce mai jos si parca se ”topeste” in ea insasi. Ii spun sa se culce, dar nu vrea si chiar apasata, se opune usor, pana cand reusesc totusi sa o culc pe o parte. E clar, a fost muscata de vipera!!! Imi dau seama ca nu e o intindere ci e mult mai grav! Totul s-a intamplat in 200 de metri! Scot trusa, ma chinui sa aspir hidrocortizon, dar acul e infundat (!!!) si cand reusesc sa il prepar si o intep, acul iese si imprastii tot continutul…
Il sun pe Mara sa imi iasa inainte ca sa imi ia rucsacul, o pun pe Loca pe umeri si ii dau cat pot de repede la vale. Are capul moale atarnand, asa ca i-l sustin cu mana stanga ca sa aiba caile aeriene libere si sa poata respira, ca altfel nu reusea, sforaia. Pe coborare, prin iarba mai vedem o vipera catre care mergea Helios asa ca il intoarcem amandoi. In masina, Lios intra in spate unde stau ei in Fiat de obicei, iar pe Loca o intind pe bancheta din spate pe aceeasi parte pe care a stat culcata pe iarba, eu langa ea, Mara conduce. Pornim, Loca e inerta, cu ochii deschisi si cu pupilele agitate (miscare stanga-dreapta necontrolata) și cu midriază, dar cu reactie oculara, inchide ochiul daca apropii palma de ochi. Incep sa vorbesc cu veterinarii nostri, si cei din Pitesti si din Bucuresti. Nu reusesc decat mai mult pe watsapp pt ca semnalul e deficitar pe marginea barajului. Mara aranjeaza cu Iza sa ne iasa inainte cu hidrocortizon si seringa.
Dupa aproape o ora de la muscatura, Loca da un prim semn de reflex de stabilizare in curbe, proptindu-se cu laba in piciorul meu. Ochii s-au stabilizat, nu misca capul, dar este atenta la mainile mele si le urmareste daca le misc in fata ei. Aproape de Valea Cu Pesti, sare nauca in picioare si incepe sa latre, simtind miros de urs (am mers cu toate geamurile deschise pt ventilatie) dupa care se tranteste pe bancheta, maraind. Ei bine in momentul ala iese de sub ea un… bondar de pamant cu matele taras, care probabil o intepase si el la cateva minute dupa vipera, pe partea pe care statuse pe iarba si ii ramasese agatat in blana!!! Cu toate astea, e din ce in ce mai cooperanta, iar cand ne intalnim cu Iza decid sa mai aman hidrocortizonul. Avem cam 2 ore de la muscatura initiala…
Mai departe, am ajuns la Dan, veterinarul nostru cam la 3 ore dupa prima muscatura. Nu am de gand sa povestesc ce proceduri/medicamente i s-au dat pentru ca sunt satul pana in gat de tot felul de papagali si tasta-turisti care gasesc ei repede niste linkuri pe net ca sa arate ca nu a fost bine nimic. Sau ca noi abuzam cainii, cum mi-a zis mie o pupaza cand a murit Dara! Evident ca o sa fie si comentariile inchise, si ii sfatuiesc pe cei care nu se pot abtine si ma cearta in privat, sa nu o faca pt ca voi da block.
Loca e bine!!!!! Un pic cam moale, dar alearga cu Helios prin curte si ma zapaceste cu niste ”pupaturi” cand ma prinde… Le multumesc tuturor celor care au fost alaturi de noi cu gandul si/sau cu fapta, pornind de la colegii mei de la Salvamont Arges si cei din corpul de conductori national, pana la piloti de elicopter si veterinari sau medici urgentisti din Pitesti, Cluj, Bucuresti si Sibiu!
PS Peste ani de zile o sa povesteasca si Loca la fel ca si mine (muscat de vipera pe 12 august 1999) cum a fost ea muscata de vipera si imediat dupa aia intepata de un bondar de pamant (MULT mai toxic decat o albina!) si probabil vreun mare caine ii va spune si ei (cum mi-a zis mie un mare om) ca zice asta pentru imagine. Numai ca noi nu candidam la nimic!”

Recomandări

Rănit grav după ce a traversat prin loc nepermis
PE ARGES IN JOS…RADEM COPIOS-20 FEBRUARIE
A vrut să „amâne” înapoierea bunurilor, dar a fost depistat rapid
A murit după ce i s-a făcut rău la volan
Focuri de armă trase după un recidivist
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Cristian Gentea-Decât specialist în energie, mai bine premiant în modeling
Articolul următor Liviu Dragnea, întâlnire cu liderii din teritoriu
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.