După concertul simfonic sută la sută rusesc, Filarmonica Piteşti organizează un concert simfonic sută la sută german. Joi, 21 noiembrie a. c., de la ora 19.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor, orchestra simfonică a instituţiei, dirijorul Vincent Grüger şi cornistul Petrea Gâscă vor interpreta: W. A. Mozart – Concertul nr. 2 pentru corn şi orchestră în mi bemol major, Vincent Grüger – Kleines Konzert pentru corn şi orchestră cu doi corni obligaţi şi Anton Bruckner – Simfonia nr. 3 în re minor, Wagner.
Dirijorul Vincent Grüger s-a născut la Wuppertal (Germania), într-o familie de muzicieni. A studiat compoziţie şi muzicologie/romanistică, aprofundându-şi studiile la secţia dirijat orchestră. După un stagiu de asistent la opera din Frankfurt şi la teatrul liric din Constanţa a dirijat orchestra studenţilor din Braşov. A dirijat în Turcia şi în Germania, dar şi în România, la Bacău, Botoşani, Craiova, Piteşti, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Târgu Mureş, Sibiu, Timişoara. A colaborat cu instrumentişti precum: Alexandru Tomescu, Andrei Deleanu, Horia Maxim, Marin Cazacu. A dirijat şi producţii de operă şi operetă la: Cluj, Craiova, Timişoara, Iaşi şi Bucureşti, colaborând cu artişti de renume: Felicia Filip, Christian Rudik, Marius Vlad Budoiu şi Doina Scripcaru. Din aprilie 2009 conduce Orchestra de Cameră „Unirea” din Focşani şi, din toamna anului 2011, Orchestra de Cameră din Brăila. A mai concertat cu Filarmonica Piteşti în mai şi decembrie 2008.
Petrea Gâscă a absolvit, ca şef de promoţie, Conservatorul „George Enescu” din Iaşi. Şi-a aprofundat studiile în Italia şi Germania, fiind laureat al concursurilor de gen din ţară şi străinătate. Din 1985 activează în orchestra simfonică a Filarmonicii „Moldova” Iaşi. Timp de trei ani (1995 – 1998) a fost membru permanent al orchestrei „Europa Symphony” din Viena. Cornistul Petrea Gîscă a susţinut concerte alături de orchestre din: Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Constanţa, Arad, Tg. Mureş, Satu Mare, Bacău, Botoşani, Ploieşti, Braşov şi ansambluri camerale, la Iaşi şi Bucureşti. De asemenea, a concertat în: Germania, Spania, Italia, Grecia, Franţa, Belgia, Olanda, Gibraltar, Austria, Elveţia, Coreea de Sud etc. Doctor în muzică, susţine activitatea didactică la catedra de corn şi muzică de cameră de la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi. A mai concertat, în 29 noiembrie 2012, împreună cu Filarmonica Piteşti.