Radu Perianu, preşedintele PNL Piteşti, s-a declarat nemulțumit de modul în care este tratat subiectul închiderii Arpechim. Acesta a făcut o comparație între modul în care oficiali ai ambasadei SUA se luptau pentru interesele unei companii private precum Ford în chestiunea preluării acţiunilor de la Daewoo pentru uzina de la Craiova- așa cum reiese din telegramele wikileaks; şi lipsa de interes a guvernanţilor pentru un brand economic românesc, Arpechim. El susţine că premierul Boc ori nu știe despre ce e vorba, ori nu-l interesează subiectul, având în vedere modul în care a răspuns presei la întrebările legate de această companie. Mai mult, consilierul local acuză că industria argeşeană, puternică pănă la începutul anilor 2000, a fost distrusă tot din aceleaşi cauze. „De la începutul anilor ´90 şi pănă aproape în 2000, judeţul Argeş era puternic industrializat, iar în Piteşti şi în jurul acestuia erau mai multe puncte de interes naţional. Rând pe rând s-au închis Fabrica de bere, de cauciuc (nr. Rolast), acum Arpechim, Argeşeana, acestea fiind doar câteva dintre obiectivele importante, prin închiderea cărora au fost aduse importante pierderi economiei româneşti. Desigur, în economia de piaţă poate fi invocat faptul că nimic nu e veşnic, avându-se în vedere profitul”, a spus Radu Perianu.
Consilierul local Radu Perianu deplânge situația de la Arpechim
Niciun comentariu


