Protestele împotrva realegerii președintelui Aleksandr Lukaşenko continuă în Minsk, capitala Belarusului. Lidera opoziției, Maria Kolesnikova, a fost răpită astăzi din centrul Belarusului de persoane necunoscute, relatează site-ul local de ştiri Tut.By, care citează martori oculari, potrivit Reuters şi EFE.
În dimineaţa zilei de 7 septembrie, în faţa Muzeului Naţional de Artă, mai multe persoane necunoscute au urcat-o pe Koleskinova într-un microbuz pe care scria „Sviaz“ (Comunicaţii) şi au pornit într-o direcţie necunoscută”, a scris portalul. Aliaţi politici ai Mariei Kolesnikova au spus că verifică informaţiile privind răpirea sa, dar că ea nu răspunde la telefon. Ea este membră a Consiliului de Coordonare al opoziţiei, împotriva căruia autorităţile din Belarus au deschis atacuri în justiţie, scrie şi AFP, citată de agerpres.ro. În acelaşi timp, poliţia din Belarus a transmis că nu a reţinut-o pe Maria Kolesnikova, potrivit agenţiei de ştiri Interfax, citată de Reuters.
Sursa: adevărul.ro


