Autoritățile locale din Pitești erau aspru criticate în presa anilor `50. Deși în plină epocă stalinistă, în perioada comunistă, jurnaliștii nu se sfiau să dezaprobe mizeria existentă pe unele străzi din oraș și să îndemne organele Sfaturilor Popular ( un echivalent al Consiliului Local de astăzi) la „mai multă îngrijire a orașului Pitești”. De altfel, acesta era și titlul unui articol apărut în toamna anului 1951 în cunoscutul ziar „Secerea și Ciocanul”, unde autorul remarca pe un ton acid: „Pe strada Maior Șonțu și Târgul din Vale, grămezile de murdărie și gunoi reprezintă un pericol destul de mare pentru sănătatea publică, organele competente ale Sfaturilor Populare neavând nici o preocupare în această privință.” Așadar , chiar și în timpuri dictatoriale, autoritățile erau sancționate de presa vremii atunci când nu își îndeplineau sarcinile, chiar mai dur decât se întâmplă în zilele noastre.



