Nu trăim în cea mai bună dintre societățile posibile, Piteștiul, Argeșul, România având nevoie de multă muncă și bani pentru a ajunge, într-o zi, locurile din Occident la care ne uităm cu jind. Indiferent de nivelul de dezvoltare, mereu vor fi lucruri de făcut. Chiar și cele mai dezvoltate orașe din Europa au, permanent, porțiuni întregi de străzi care se reabilitează sau se modernizează.
Revenim pe meleagurile argeșene și observăm cum, în ultima perioadă, au apărut criticii de serviciu. Au apărut câteva gropi pe străzile piteștene, după o iarnă care a ținut până aproape de Sărbătorile Pascale? ,,Ionică Primaru este un incompetent, ne rupem mașinile, este strigător la cer, bla, bla, bla…’’.
S-au apucat angajații municipalității să repare aceste străzi, evident, restricționând traficul în câteva zone din oraș, așa cum se întâmplă în toată lumea? ,,Sub administrația lui Ionică, străzile din Pitești au devenit un iad, jos Ionică!’’ urlă aceiași contestatari, indiferent că sunt mascați în pseudo-activiști civici sau ziariști online! La fel, dacă nu se iau măsuri, poliția și cu primăria sunt criticate pentru numărul mare de accidente din nu știu ce zonă a orașului, dar când ăia pun o gâlmă pentru limitarea vitezei, hopa, ,,incredibil, prostie mare a Primăriei, nu știu câți piteșteni care mergeau cu 100 de km/h pe strada de la stadion și-au rupt mașinile intrând în gâlma aia!’’.
Trecem râul Argeș și ajungem la Mioveni, acolo unde se construiește primul spital de stat din România, din ultimii 30 de ani! Este un proiect grandios, cu costuri care ajung la aproape 70 de milioane de euro! Iar treaba cu banii ar fi ultima problemă, fiind și alte multe lucruri de rezolvat, cum ar fi selectarea unei echipe competente de medici, asistenți și infirmiere, racordarea acestui spital la circuitul medical al zonei etc. Lucruri deloc simple, vă asigur! Evident, s-au ridicat aceiași critici să îl înjure pe primarul Ion Georgescu pentru că se laudă, contra cost, presei argeșene cu proiectele sale. Care critici, fie vorba între noi, jinduiesc și ei la banii pe care îi iau jurnaliștii ăia corupți (SIC!).
Uită băieții și fetițele astea că Mioveni este unul dintre puținele orașe de mărime mică din România care au un ritm de dezvoltare alert. Să zicem că Sebeșul și Lugojul care s-ar mai putea compara cu ce se întâmplă la Mioveni.
Revenind la Pitești, lâncezeala în care s-a aflat în ultimele două mandate ale lui Tudor Pendiuc trebuia compensată cu un ritm de investiții mai alert. În acești ani, Piteștiul beneficiază de unele dintre cele mai importante investiții din istoria sa. Normal că se închid străzi, normal că apare și praf, normal că nu toată lumea poate fi mulțumită!
Dar, să pozezi două gropi și 3 meri pătrați de iarbă care nu a fost, încă, tunsă și apoi să îl înjuri pe Ionică mi se pare o chestie de un infantilism amuzant, cel puțin pentru mine.
Noile generații de jurnaliști nici nu știu, nici nu mai au chef să facă un articol, pe bune, despre starea unui oraș, cu bune și cu rele. De anchete și investigații nici nu mai vorbesc, nici nu știu ce sunt alea, cum se obține un document, cum să obții și, mai ales, să prelucrezi date, nimic! De aceea, dacă au ordin pe unitate să critice cu tot dinadinsul, pozează câte-o groapă (să fie atenți, să nu cadă în ea de deștepți ce sunt!), se leagă de o banchetă ruptă, se leagă de vreo bâlbă a primarului, apoi mimează jurnalismul agresiv. Pentru că nu știu și nu pot mai mult! Critică de dragul de a critica…


