ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dan Badea: Lăsați-i să-și rupă gâtul!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Editorial > Dan Badea: Lăsați-i să-și rupă gâtul!
EditorialPrima Pagina

Dan Badea: Lăsați-i să-și rupă gâtul!

Dan Badea
Actualizat la: 9 ianuarie 2019 14:10
Dan Badea
acum 7 ani
Distribuie
4 min.

Nu o spunem noi, ci organisme financiare internaționale importante, analiști de prestigiu și publicații economice de top din Europa: România se îndreaptă cu pași repezi spre o criză economică internă, cauzată de creșterea cu multe procente a cheltuielilor bugetare, cea mai mare parte pentru salarii și pensii.

Cum nu mai sunt bani, guvernanții de la București ar impozita orice: de la multinaționalele hrăpărețe, până la îmbuibații care au un SRL cu doi angajați, prin creșterea din pix a salariului minim (deci și a contribuțiilor sociale și a taxelor, pe care tot amărâtul de patron trebuie să le plătească), de la băncile care fac prea mult profit, după ăștia de la PSD, până la simplii țărani.

Scopul acestor supraimpozitări, împrumuturi pe la toate organismele financiare posibile, tăieri de investiții sau reduceri de alocații pentru aceia care chiar ar fi avut nevoie de acei bani (alocația pentru nou-născuți, de exemplu) este unul singur: protejarea aristocrației bugetare și a pensionarilor, principalul bazin electoral al actualei coaliții PSD-ALDE-UDMR. Pe ceilalți, dă-i dracului!

Nu contează că România, față de anul trecut, are cu aproximativ 17.000 de firme mai puțin, nu contează că, de când Dragnea a venit la butoane, peste 500.000 de români au plecat scârbiți din țară, nu, nu contează pentru Dragnea, Olguța, tanti Veorica sau Codrin CdP! Atâta timp cât au șansa de a mai sta o tură la guvernare sau/și a scăpa de niște probleme cu Justiția, după ei, potopul!

Numai că, la un moment dat, nota asta de plată trebuie plătită… Știm și noi, știu și mai-marii PSD că partidul sau coaliția care va succeda acest dezastru de conducere o să trebuiască să salveze corabia numită România, prin măsuri nepopulare: concedierea unei bune părți din aparatul bugetar, tăierea de salarii și pensii, suprafiscalizarea unor activități, cam ce a făcut și Boc în perioada 2009-2011. Numai că, după pățania PDL-ului, partid care s-a sacrificat, din punct de vedere electoral, pentru a scoate țara asta din căcatul lăsat de… guvernarea liberală a lui Tăriceanu de până în 2008, nu prea mai este indicat să te apuci să repari treaba altuia.

Cea mai mare prostie ar fi ca liberalii, useriștii sau alți aventurieri politici să preia guvernarea, până la alegerile din 2020. Cu siguranță, și-ar rupe gâtul, fiind obligați să recurgă la măsuri nepopulare după dezmățul bugetar al celor de PSD! Apoi, cum românul e cam repetent la economie, și aia teoretică, și la aia aplicată, ar fi din nou păcăliți: ,,Ați văzut? PSD a dat, ăștialalți au luat… Noi v-am mărit pensiile și salariile, ăștia au făcut ca Boc, vi le-au tăiat!’’. Bănuiesc că povestea asta ați mai auzit-o, unii având grijă să vă reamintească, destul de des, despre cât de nenorociți au fost alde Boc sau Băsescu. Deși, obligați de situație, au repus România pe roți.

De aceea, dacă vreun partid vrea să ajungă la guvernare fără a ieși, la câțiva ani, din istorie, trebuie să oblige, prin refuzul de a-și asuma conducerea țării,  chiar guvernul PSD, cum s-o numi el, să repare ce a stricat de un an încoace! Sau, măcar, lăsați-i să-și rupă gâtul, dacă de atâta lucru au fost în stare!

Recomandări

GELU TOFAN: „CONFORM DSVSA ARGEŞ, NU EXISTĂ RISC DE PESTĂ PORCINĂ ÎN JUDEŢ”  
Dan Badea: Demisiile liderilor grupului de la Pitești, mutarea care va aduce (multe) schimbări la PSD Argeș!
Eminescu, omagiat la Casa Studenților
Urare de Paște din partea Sindicatului Sanitas Argeș
Mii de oameni s-au distrat la Ziua Comunei Bradu (galerie foto)
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent Euro atinge un nou maxim istoric, după şedinţa BNR de ieri şi discursul guvernatorului Mugur Isărescu. Leul s-a depreciat din nou, iar cursul sparge pragul de 4,67 lei/euro
Articolul următor Stadiul proiectelor cu finanțare europeană din județul Argeș discutat în cadrul conferinței C.J. de astăzi (video)
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.