Citeam astăzi, într-un articol din Adevărul, că România stă mai prost decât Rwanda sau Vietnam la capitolul competitivitate, în timp ce la performanțele sistemului de educație, un alt exemplu, suntem depășiți până și de Congo! Da, țara aia din Africa Centrală sfâșiată de neîntrerupte războaie și de foamete decenii la rândul! De altfel, la capitolul învățământ, România este depăşită de către aproape întreaga planetă, ţara noastră fiind pe locul 121 din 138. În acest caz, sistemul nostru de învăţământ este mai slab decât cele din Gabon (116), Congo (113), Tanzania (96), Uganda (90), Nepal (77), Ucraina (55), Laos (54), Albania (34). Pe primele locuri la această categorie se regăsesc Elveţia, Singapore, Finlanda, Belgia şi Qatar.
Datele arată că ţara noastră stă foarte prost la capitolul infrastructură, problemă stringentă din cauza întârzierilor din ultimii ani la lucrările de construcţia autostrăzilor, dar şi în privinţa sănătăţii şi educaţiei, aflate la rândul lor în ultima perioadă în centrul mai multor scandaluri. În cadrul datelor defalcate, România ocupă locul 105 în privinţa infrastructurii de transport, sub ţări ca Tanzania (104), Cambodgia (102), Ghana (101), Etiopia (83), Tadjikistan (86), Trinidad & Tobago (72), Kenya (67), Sri Lanka (55) sau Namibia (52). Topul infrastructurii de transport este condus la nivel mondial de către Emiratele Arabe Unite, Singapore, Hong Kong, Olanda şi Japonia. (Sursa: Adevărul).
Am scris de nenumărate ori că statutul de țară membră UE nu ne asigură, neapărat, un nivel de trai ridicat, o infrastructură modernă și un sistem de educație modern. După cum arată și datele de mai sus, România se află, la capitolele importante, nu numai la coada Europei dar, în ultimii ani, suntem depășiți chiar și de țări care, acum nu mult timp, făceau obiectul unor ample campanii umanitare ale ONU. Iar România nu a mai trecut printr-un război de aproape opt decenii, nu ne-a lovit nici vreo molimă și, Slavă Domnului!, avem printre cele mai fertile terenuri din Europa, așa că de foamete nici nu poate fi vorba.
Din păcate, România, după Revoluție, a fost administrată execrabil, ceea ce nu putea fi furat chiar de către ai noștri fiind vândut, contra unor comisioane mari, tuturor ,,investitorilor strategici’’.
Așa se face că avem regi ai asfaltului într-o țară în care îți rupi mașina pe drumurile naționale, autostrăzile lipsind aproape cu desăvârșire între marile orașe ale țării, în timp ce drumurile județene, în cea mai mare parte, sunt bune doar pentru tractoare. La 100 de ani de la Marea Unire, nu vom avea o magistrală rutieră care să unească fostul Regat de Transilvania. În schimb, cu un naționalism de bodegă, ne mândrim cu fiecare ocazie că ,,noi suntem pe veci stăpâni’’ la nord de Carpați.
Avem un sistem de învățământ mai prost decât cel din Congo, însă mulți profesori au pretenția la salarii precum cele din Elveția, la vacanțe decontate de stat și nu știu câte sporuri. Ne mândrim că avem facultăți de medicină bune, însă absolvenții acestora pleacă să îi trateze pe nemți, danezi sau suedezi, bineînțeles, asta după ce au fost pregătiți pe banii statului român. Ne mândrim cu cei câțiva olimpici internaționali, uitând că marea masă a populației este foarte prost pregătită.
Ne mândrim că România are o garnitură puternică de oameni de afaceri autohtoni, personaje care defilează pe la tot felul de dineuri, reuniuni, baluri, își etalează mașinile, hainele și amantele scumpe, vorbesc cu ton grav despre fiscalitate și probleme macroeconomice, dar puțini amintesc că majoritatea acestor afaceriști valahi s-a îmbogățit prăduind statul (asta dacă nu au furat la așa-zisa revoluție banii din conturile lui Ceușescu, pozând apoi în magnați) și că mulți nu ar fi în stare să țină, prin centrul Londrei, o gogoșerie în stare de profitabilitate.
Ne mândrim cu o presă puternică, dar care are nici 20% din cititorii pe care îi avea în 1990! Avem cel mai bun Internet din Europa, dar aproape jumătate dintre români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului, nu invers! Cu tot Internetul ăsta, suntem țara cash-ului (d-aia au și băgat bancnote de plastic, să fie mai rezistente), românii care își achită online ratele, impozitele sau utilitățile putând fi numărați, ca procente, pe degetele de la o mână!
Da, ne mândrim că suntem printre ultimii din Europa care încă mai țin la tradiții! De aceea, jumătate dintre români se cacă în aceleași bude din fundul curții construite de bunicii lor! Bine că avem în orașele patriei mai multe mall-uri decât fabrici, altfel de unde dracului și-ar mai cumpăra românii haine de fițe, în condițiile în care suntem ultimii din Europa la consumul de pastă de dinți și săpun?
Primarii, parlamentarii și guvernanții noștri țin să ne amintească, cu fiecare ocazie, că România se este pe calea cea bună! Nu contează că, deocamdată, suntem o țară de căcat! Trebuie să ne mândrim cu asta!


