ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: FAPTUL DIVERS
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Pamflet > FAPTUL DIVERS
Pamflet

FAPTUL DIVERS

Matei Mihai
Actualizat la: 18 iunie 2025 23:49
Matei Mihai
acum 12 luni
Distribuie
14 min.

CFR CĂLĂTORI JURĂ CĂ NU DĂ FALIMENT, DAR TRENURILE TOT ÎNTÂRZIE CA ÎN EPOCA DE PIATRĂ!

CFR Călători a emis un comunicat pe 16 iunie 2025, prin care neagă zvonurile privind falimentul sau oprirea activității, în ciuda problemelor financiare. Compania recunoaște fonduri insuficiente și venituri sub așteptări pentru 2025, dar susține că nu există risc de incapacitate de plată. Pentru anul viitor, CFR estimează investiții de peste 790 milioane lei, cu venituri de 3,7 miliarde lei și cheltuieli de 3,6 miliarde lei. Conducerea este optimistă că va găsi soluții pentru a depăși dificultățile, promițând că transportul feroviar nu va fi afectat.

Dragii noștri călători, CFR Călători ne liniștește: falimentul e doar un vis urât, iar trenurile vor merge… ca și până acum, adică în ritm de melc beat! Cu un comunicat demn de Oscar pentru optimism, compania jură că, deși e cam pe minus, n-o să ajungă să ceară pomană la colț de stradă. Planul lor? Să bage 790 de milioane de lei în „investiții” – probabil vopsea nouă pentru vagoane și ceai pentru mecanici. Cu venituri de 3,7 miliarde și cheltuieli de 3,6 miliarde, CFR face echilibristică financiară mai ceva ca un clovn la circ. „Soluții vom găsi!”, zic ei, dar noi bănuim că soluția e tot aia veche: „așteptați următorul tren, care vine… când o vrea el!”. Hai, CFR, mai pune un vagon de speranță, că de întârziere suntem sătui!


 A.I. ÎNGHITE PUBLICITATEA, DAR OAMENII VOR SĂ-ȘI PĂSTREZE JOBURILE, NU SĂ DEVINĂ ȘOMERI „CREATIVI”!

Inteligența Artificială transformă industria publicității, dar teama de pierderea locurilor de muncă încetinește inovația. Mari companii investesc în A.I., iar Mark Read, fostul CEO al WPP, susține că A.I. va face expertiza de top accesibilă la costuri reduse, schimbând meseriile creative. La WPP, 50.000 de angajați folosesc platforma A.I. a companiei. Totuși, un studiu Gartner arată că 82% dintre consumatori vor ca firmele să protejeze joburile umane. Premierul britanic Keir Starmer și experții subliniază că A.I. trebuie să ajute, nu să înlocuiască oamenii, avertizând că frica de A.I. poate bloca progresul. Tranziția necesită gestionare atentă pentru a valorifica oportunitățile A.I.

Bun venit în viitor, unde A.I. face reclame mai bune decât Mad Men, dar îi sperie pe creativi de le tremură Photoshop-ul în mâini! Mark Read, fost boss la WPP, zice că A.I. e ca un geniu în lampă: îți dă idei de milioane la preț de mărunțiș. Cu 50.000 de angajați WPP butonând platforma lor de A.I., parcă toți sunt Picasso digitali. Dar stai așa, că 82% dintre consumatori, conform Gartner, zic „păstrați-ne oamenii, nu ne dați roboți!”. Până și premierul britanic Keir Starmer, cu voce de prof de mate, îndeamnă să folosim A.I. ca pe un asistent, nu ca pe un șef care dă afară. Frica de A.I.? Mai mare ca de un deadline ratat! Soluția? Să îmbrățișăm roboții, dar să le zicem clar: „fără să ne furi jobul, băi Terminator!”. Hai, publicitate, treci la treabă, că A.I. nu doarme, dar nici noi nu vrem să stăm degeaba!


DRUMUL DE LA BUCUREȘTI LA CRAIOVA, O AVENTURĂ DE 8 ORE DEMNĂ DE „SUPERVIVIENTES”!

Călătoria cu trenul între București și Craiova va dura 7-8 ore până la 30 iunie 2025, din cauza lucrărilor de reabilitare pe sectorul Vadu Lat-Zăvestreni, finanțate prin PNRR. CFR a anunțat că una dintre cele două linii va fi restricționată, ceea ce va provoca întârzieri inevitabile. În trecut, această rută s-a confruntat cu întârzieri de până la 201 minute. Modernizarea căilor ferate avansează lent, România reușind să reabiliteze doar 77 km de cale ferată în 2024, față de planurile inițiale mai ambițioase.

 Dragă călătorule, pregătește-ți răbdarea, sandvișurile și o carte cât „Război și pace“, că drumul București-Craiova devine o odisee de 7-8 ore! CFR, maestrul suspansului feroviar, a decis să transforme această rută într-un maraton, cu lucrări pe PNRR care par să dureze cât construirea piramidelor. Una dintre linii e blocată, așa că trenurile vor merge ca melcii după ploaie. Recordul? 201 minute de întârziere, de parcă mecanicul s-a oprit să culeagă mure. România a „modernizat” 77 de km de cale ferată în 2024, adică mai puțin decât lungimea cozilor la ghișeele CFR! Așa că ia-ți cortul, că o să petreci mai mult timp în gară decât acasă. Bravo, CFR, ai transformat o călătorie de 4 ore într-o expediție demnă de Discovery Channel!


TIMIȘ, CARAȘ ȘI COMPANIE, PREGĂTIȚI EXTINCTOARELE , INCENDIILE DE VEGETAȚIE VĂ PÂNDESC!

Județele Timiș, Caraș-Severin, Dolj, Meședinți și Gorj sunt cele mai expuse la incendiile de vegetație, conform Ministerului Mediului. Aceste zone vor fi monitorizate cu sateliți și patrule, din cauza numărului mare de focare din ultimii ani. În 2024, România a înregistrat peste 80.000 de incendii, dintre care peste 40.000 au fost de vegetație și pădure. Verile secetoase și caniculare agravează problema. Autoritățile planifică campanii de conștientizare în zonele rurale pentru a preveni arderea necontrolată a vegetației.

Atenție, bănățeni și olteni, scoateți furtunele și stingeți grătarele, că județele Timiș, Caraș-Severin, Dolj, Mehedinți și Gorj sunt ca niște fitiluri gata să ia foc! Ministerul Mediului zice că trimite sateliți și patrule să vă păzească de incendiile de vegetație, care sunt mai dese decât serialele turcești. În 2024, România a avut peste 80,000 de incendii, dintre care peste 40,000 cu iarbă și copaci, de parcă natura s-a apucat de piromanii. Verile sunt mai fierbinți ca o plită, iar țăranii care dau foc la buruieni sunt mai previzibili ca un film cu Van Damme. Soluția? Campanii de conștientizare, zic autoritățile, probabil cu pliante de genul „nu mai da foc la câmp, că nu ești dragon!”. Hai, dragii noștri, puneți mâna pe găleți, că natura nu se apără singură de „genii” cu chibrituri!


ROMÂNII, PĂZIȚI-VĂ ECONOMIILE: ESCROCII TE FAC „CÂȘTIGĂTOR” ȘI ÎȚI GOLESC CONTUL!

Un client al unei bănci a pierdut 800 de lei într-o escrocherie sofisticată, crezând că a câștigat un voucher de 300 de lei la un concurs bancar. Un fals „reprezentant” al băncii l-a sunat, iar după ce victima a furnizat un cod de verificare primit prin SMS, escrocul i-a golit contul. Clientul a blocat cardul și a sesizat banca, care confirmă că astfel de fraude sunt frecvente. Salt Bank a lansat Call Protect, un tool care verifică identitatea apelantului pentru a preveni astfel de înșelătorii.

Dragă române, dacă primești un telefon că ai câștigat un voucher, fugi cât te țin tastele, că e teapă! Un biet om a rămas fără 800 de lei după ce un „reprezentant bancar” i-a vândut gogoși despre un concurs. A dat un cod SMS și, hopa, contul i s-a evaporat mai ceva ca apa în deșert! Escrocii sunt mai inventivi decât scenariștii de telenovele, iar victima a blocat cardul și a plâns la bancă, care a zis: „Păi, știi, e o metodă veche!”. Noroc cu Salt Bank, care a scos un „Call Protect” să-ți spună dacă apelul e de la mama sau de la un hoț cu voce mieroasă. Morala? Dacă sună prea frumos, e sigur un escroc care-ți vrea banii de bere! Păzește-te, că hoții digitali nu dorm!


CHEREA, BRITANICA ÎNDRĂGOSTITĂ DE UN MASAI, REGRETĂ CĂ A LĂSAT FAMILIA PENTRU O AVENTURĂ KENIANĂ!

Cheryl Thomasgood, o britanică de 76 de ani, regretă că și-a părăsit soțul și cei trei copii pentru un războinic Masai, întâlnit într-o vacanță în Kenya la 33 de ani. După ce a divorțat de Mike, Cheryl s-a mutat în Kenya, dar relația cu Daniel s-a destrămat din cauza obsesiei acestuia pentru bani. Căsătoria lor a durat din 1995 până în 1999. Cheryl recunoaște impactul negativ asupra copiilor, mai ales lipsa unei figuri paterne, dar are acum o relație bună cu ei, în special cu fiica Mitsi. Trăiește singură și reflectă la regretele sale.

Dragă Cheryl Thomasgood, ai scris istorie: ai lăsat confortul britanic pentru un războinic Masai și-acum, la 76 de ani, plângi după fostul soț și ceaiul englezesc! La 34, Cheryl s-a îndrăgostit în Kenya, ca-ntr-un film de dragoste cu buget mic, și a zis „pa” lui Mike și celor trei copii, mutându-se în savană cu Daniel. Dar, surpriză, Daniel era mai interesat de portofel decât de romantism, iar căsnicia s-a dus pe apa sâmbetei în 1999. Acum, Cheryl oftează după copiii pe care i-a crescut de la distanță, zicând că le-a lipsit un tată. Noroc cu fiica Mitsi, „singurul lucru bun” din aventura kenyiană, că altfel Cheryl era protagonistă de tragedie greacă. Morala? Dragostea e oarbă, dar mai bine verifică dacă „prințul” tău nu e doar un oportunist cu suliță!


BLAGA, MARE VIZIONAR PNL: „ROCADA? NUMAI FRAIERII O FAC A DOUA OARĂ!”!

Vasile Blaga, lider PNL, a criticat ideea unei noi rocadi guvernamentale între PNL și PSD, spunând că „trebuie să fii fraier să faci a 2-a oară rocadă”. Declarația vine în contextul discuțiilor pentru un nou premier, interimatul Guvernului expirând în cinci zile. Blaga a cerut negocieri serioase, avertizând că România trebuie să prezinte un plan viabil la Bruxelles. Nicușor Dan continuă discuțiile cu partidele, luând în calcul nume precum Anca Dragu și Ionuț Dumitru.

Vasile Blaga, marele filozof al PNL, a aruncat perla: „Doar fraierii fac rocada de două ori!”. Cu alte cuvinte, schimbatul premierilor ca pe șosete între PNL și PSD e o idee demnă de un sitcom prost. În timp ce interimatul Guvernului e pe final, ca o pizza la împărțit, Blaga tună că treaba trebuie luată în serios, că Bruxelles-ul nu acceptă glume. Nicușor Dan joacă rolul de mediator, jonglând cu nume ca Anca Dragu sau Ionuț Dumitru, de parcă alege un concurent pentru „Românii au talent”. Hai, dragii noștri politicieni, lăsați joaca de-a rocada și puneți un premier care să nu ne mai amețească! Că de „fraieri” în politică, avem destui!


BARCELONA ÎI UDĂ PE TURIȘTI CU PISTOALE CU APĂ: „PLECAȚI ACASĂ, CĂ NE-AȚI UMPLUT DE AIRBNB!”!

 Locuitorii din Barcelona și Mallorca au protestat duminică împotriva turismului de masă, folosind spray-uri cu apă pe turiști. Protestele au atras atenția asupra impactului turismului asupra chiriilor și identității locale. Barcelona a avut 15,5 milioane de vizitatori în 2023, iar localnicii se plâng de înlocuirea magazinelor tradiționale cu cele pentru turiști. Proteste similare au avut loc în Veneția și Lisabona. Autoritățile spaniole au început să reglementeze platformele ca Airbnb, vizând eliminarea a 66.800 de unități ilegale pentru a proteja drepturile rezidenților.

Adio, turiști cu selfie stickuri, Barcelona v-a declarat război cu pistoale cu apă! Duminică, localnicii sătui de hoardele de vizitatori au ieșit să-i ude pe străini, strigând „plecați acasă, că ne-ați transformat orașul în Disneyland!”. Cu 15,5 milioane de turiști în anul 2024, Barcelona geme de magazine cu suveniruri și chirii cât salariul unui ministru. Localnicii plâng că nu mai găsesc un colț de tapas autentic, doar burgeri pentru turiști. Protestele s-au extins în Mallorca, Veneția și Lisabona, ca un val de furie anti-Airbnb. Autoritățile span zic că vor scoate 66.500 de cazări ilegale, dar până atunci, turiști, luați-vă umbrele, că barcelonezii sunt gata de bătaie cu apă! Hai, mai ușor, că turismul e fain, dar nu când ne scoateți din case!


 

Recomandări

FAPTUL DIVERS
Prima prostituată declarată insolventă este din Pitești (VIDEO)
FAZA ZILEI:Lupta politica incheiata intr-o baie de whiskey!
FAZA ZILEI:Lazare, ia-ti PC-ul tau si umbla!
FAZA ZILEI:Unde e GUVERNUL MEU?
Etichete:Caricatura de Mihai MateiCaricaturi de Mihai Matei
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Femeie dispărută de la domiciliu
Articolul următor Tudor Ionescu, Deputat de Argeș al Partidului S.O.S. România: Mihai Eminescu, Părintele naționalismului modern românesc!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

ORA ARGEȘULUI: I-au furat ditamai schela, iar autoritățile nu fac nimic!

Tradițiile românești, celebrate la Rociu: eveniment special pe 21 iunie

Bărbat arestat preventiv după ce a încălcat ordinul de protecție și și-a amenințat fiul

Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de președintele Nicușor Dan

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.