F.C. Argeş a întâlnit astăzi pe teren propriu pe Poli Iaşi, în cea de-a doua etapă a returului Ligii a II-a. Gazdele au avut în tribune două galerii diferite, una a patronului şi cea de drept.
Aşa cum avertiza Iordan Eftimie, meciul nu a fost unul uşor pentru elevii săi. După numai 7 minute de joc moldovenii au reuşit să deschidă scorul, în urma unei faze penibile în apărarea gazdelor: Ghiceanu a reluat din 3 metri după o învălmăşeală în careu şi bâlbe de cascadorii râsului ale argeşenilor. Deşi au avut voinţă, cei din urmă şi-au dat întâlnire şi cu ghinionul pentru că au electrocutat bara în câteva rânduri, numai la aceeaşi fază. În minutul 15, cel mai „bătrân” echipier al alb-violeţilor, Voicu, execută o lovitură liberă de la 30 metri, numai că mingea a loveşte bara. Balonul a revenit în teren, Rover Cârstea din numai 5 metri copiindu-şi colegul şi ratând o uriaşă ocazie de a egala situaţia, luând la ţintă acelaşi loc ca şi coechipierul său. Până la pauză Ivănică a mai trecut în contul gazdelor două uriaşe şanse de gol, astfel că după 45 de minute scorul le era în defavoare acestora.
De altfel, în momentele de resopiro dintre cele două reprize, dansatoarele trupei Starfix au încălzit atmosfera, iar doi spectatori au câştigat la o tombolă, primul un abonament pentru jocurile din retur, şi del de-al doilea un tricou al căpitanului Cotigă.
Au jucat cu un om în plus dar tot degeaba
Ieşirea de la cabine părea să le fie de bun augur elevilor lui Eftimie, în minutul 47 acelaşi Ivănică fiind foarte aproape de a marca, numai că Huţan a fost la post şi a reţinut lovitura trimisă cu capul de atacant din 9 metri. Câteva momente mai târziu (minutul 51), Gado a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea a ajuns la Lukacs care l-a lobat pe Bolboaşă din 10 metri şi a reuşit să dubleze avantajul pentru echipa sa. După o perioadă de oarecare acalmie, F.C. Argeş a reuşit să reducă din handicap. În minutul 61, Monel Cârstoiu a şutat din 25 de metri, Huţan a respins greşit, iar Marius Ion a reluat din 5 metri îndeplinind o simplă formalitate. Argeşenii au forţat egalarea, însă nu au mai reuşit-o, deşi în minutul 78 au avut avantaj de un om, Muth de la oaspeţi fiind eliminat. Piteştenii au pierdut trei puncte mari în faţa unui adversar cu experienţă, pragmatic, care practic din două ocazii a înscris de tot atâtea ori. Etapa următoare, ei vor da piept, tot acasă, cu ALRO Slatina echipa de pe locul IV, cu 28 de puncte, care a învins astăzi cu 2-0 pe UTA Arad. Alb-violeţii sunt pe locul 10, cu 17 puncte şi au nevoie de un rezultat pozitiv ca de aer pentru a respira aerul curat al… zonei mai înalte a clasamentului.
Echipele:
F.C. Argeş: Bolboaşă – Voicu, Cotigă, Avramescu, Briceag – A. Popa, Cîrstoiu, Ivănică (min. 73-M. Vintilă), Boboacă (min. 73-Deliu) – R. Cîrstea, M. Ion. Antrenor: Iordan Eftimie.
Politehnica Iaşi: Huţan – Al. Creţu, Panc, Muth, Siminic – M. Florea, Pătraşcu, Gado (min. 80- Vlaicu), Cl. Tudor – Lukacs (min. 68- Herghelegiu), Ghiceanu (min 77- Alin Tene). Antrenor: Adrian Falub.