ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: George Simion: AUR are abilitatea, capacitatea, voința și știința de a prelua guvernarea în România, conform cu voința românilor
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > George Simion: AUR are abilitatea, capacitatea, voința și știința de a prelua guvernarea în România, conform cu voința românilor
Politic

George Simion: AUR are abilitatea, capacitatea, voința și știința de a prelua guvernarea în România, conform cu voința românilor

Dan Badea
Actualizat la: 19 decembrie 2024 19:19
Dan Badea
acum 2 ani
Distribuie
4 min.

 

Președintele AUR, George Simion, a afirmat, în cadrul conferinței de presă prilejuite de declarațiile iresponsabile din partea coaliției P.U.P.U., că AUR este are abilitatea, capacitatea, voința și știința de a prelua guvernarea în România, conform cu voința românilor. Acesta a calificat declarațiile premierului Marcel Ciolacu ca fiind iresponsabile și ca având altceva în spate ca și substrat.

„Consiliul Național de Conducere al Alianței pentru Unirea Românilor s-a întrunit și a votat în unanimitate să facem următorul anunț: AUR are abilitatea, capacitatea, voința și știința de a prelua guvernarea în România, conform cu voința românilor care au votat pe data de 1 Decembrie și pe 24 Noiembrie”, a spus președintele AUR.

George Simion a prezentat poziția adoptată de Alianța pentru Unirea Românilor în cadrul ședinței Consiliului Național de Conducere.

„1. Constatarea ca fiind vacantă a poziției de Președinte începând cu data de 22 Decembrie.
2. Preluarea interimară a funcției de Președinte de către Președintele Senatului.
3. Desemnarea unui premier în urma propunerii făcută de Alianța pentru Unirea Românilor. Propunerea făcută de AUR în Consiliul Național de Conducere este domnul Petrișor Peiu.
4. Organizarea în cel mai scurt timp a alegerilor prezidențiale cu o nouă conducere a Autorității Electorale Permanente în termenii stabiliți de către Biroul Electoral Central.
5. Agrearea cu o majoritate a partidelor sau a parlamentarilor din noua legislatură a unui set de măsuri care să fie implementate într-o perioadă de 3-6 luni, după care să ajungem la votul românilor care să stabilească o majoritate stabilă pentru următorii 4 ani”, a spus liderul AUR.

Președintele AUR a precizat că este nevoie ca cei care clamează faptul că sunt europeni, cei care clamează că sunt responsabili, dar nu au primit votul românilor, să înțeleagă că „țara trebuie condusă, că țara nu trebuie băgată în haos”.

„Nu AUR, nu Călin Georgescu și nimeni altcineva care nu a fost la guvernare a băgat țara în haos, ci ei. Ei au organizat alegerile, ei au comasat alegerile, ei au scos candidați aleatoriu prin Curtea Constituțională din cursa prezidențială, ei au invalidat rezultatele alegerilor după ce anterior le validaseră. Ei sunt vinovații, ei trebuie să-și asume responsabilitatea și să lase, într-adevăr, o guvernare de dreapta la conducere. Dar cu votul românilor și asigurând alegeri libere, alegeri echidistante”, a spus George Simion.

Acesta a subliniat că nu AUR a creat acest haos, dar AUR este pregătit să intervină și să facă dreptate și să revenim la democrație.

„Primul partid votat de români a declinat competența și calitatea de a participa la actul guvernării. Este de datoria noastră de care nu fugim, ne asumăm, suntem capabili, avem oameni pe care îi propunem la conducerea țării și vom discuta pe un set de măsuri concrete”, a mai adăugat președintele AUR.

Potrivit acestuia, AUR a înțeles perioada grea prin care românii trec: „Sunt sute de mii de români care nu-și primesc salariile, pensiile, care intră cu griji în noul an și cineva trebuie să îi asigure că totul o să meargă bine într-o țară bogată cum este România. (…) Am fost votați de români, suntem responsabili și am asigurat pe toți partenerii noștri europeni și euroatlantici că vom guverna responsabil, similar cu felul în care guvernează partenerii noștri din Italia, coaliția de centru-dreapta condusă de Giorgia Meloni.”

Recomandări

Sedință a conducerii PSD
Mesaj cu ocazia sărbătorii Arhanghelilor Mihail și Gavril din partea deputatului de Argeș al Partidului S.O.S. România, Tudor Ionescu
Simona Bucura Oprescu: Guvernul Cîțu îi condamnă la faliment pe fermierii autohtoni
Discursul Alinei Gorghiu, candidat PNL pentru Camera Deputatilor si presedinte PNL Arges, la intalnirea Ligii Alesilor Locali
Ion Mînzînă, președinte al Consiliului Județean și al PSD Argeș: În sfârșit avem un om de stat adevărat!
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent Sfaturi pentru sărbători fără incidente din partea Direcției Sanitar Veterinare Argeș!
Articolul următor FAPTUL DIVERS
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

INTRIGI D-ALE CONSILIULUI LOCAL MIOVENI

VÂLCEA: 12 MILIOANE DE EURO PENTRU CURĂȚENIA VIITORULUI: PRIMUL CENTRU MODERN DE COLECTARE, GATA LA FRÂNCEȘTI

ALERTĂ NUCLEARĂ SIMULATĂ ÎN ARGEȘ

Amintiri despre sportul argeșean, cu Gheorghe Dinu, fost director al CSM Pitești

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.