ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Mai există, oare, presă liberă în prezent?
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Mai există, oare, presă liberă în prezent?
PoliticPrima PaginaSocialStiri

Mai există, oare, presă liberă în prezent?

Dragoș Ghiță
Actualizat la: 3 mai 2024 13:36
Dragoș Ghiță
acum 2 ani
Distribuie
5 min.

Astăzi, 03.05.2024, celebrăm ziua internațională a libertății presei și nu putem să nu ne întrebăm – oare cât de liberă mai este presa în ziua de astăzi în România?

Răspunsul la întrebare este destul de simplu – nu prea mai există presă liberă în România, nici la nivel central, nici la nivel local. Cauzele care au condus la pierderea libertății presei sunt însă multiple și au în spate atât oamenii din presă, cât și politicieni și instituți ale statului care au ajutat la pervertirea presei și la pierderea identității și libertății acesteia.

Din punctul meu de vedere cauza principală a pierderii scopului principal al presei – acela de a informa corect, obiectiv și la timpul oportun sau de a prezenta opinii și perspective, fără interferența vre-unui factor extern de constrângere în relatarea acestora – este politicul care, prin toate mijloacele pe care le-a avut la dispoziție, a făcut din jurnaliști niște sclavi pe care îi manipulează în funcție de propriul interes și din mijloacele mass-media instrumente de manipulare a opiniei publice. Dacă vorbim de mass-media centrală, lucrurile sunt mai mult decât clare și ușor de demonstrat. Dacă analizăm sursele de venit ale televiziunilor centrale este ușor de identificat că PSD-ul are contracte cu anumite televiziuni (Antena 3 în principal), PNL are contract cu alte surse centrale (inclusiv cu Digi-24), USR și PMP alte televiziuni (B1 TV de exemplu) etc. Ne mai mirăm atunci de „imparțialitatea” jurnaliștilor de la aceste surse mass-media centrale?

Spre surprinderea multora dintre dumneavoastră TVR a rămas una dintre principalele surse mass-media centrale cât de cât imparțiale, care prezintă informațiile în mod obiectiv, la timp și fără teama de a „deranja” pe cineva. Nu știu câți dintre dumneavoastră se pun la curent cu știrile externe de la TVR Info, dar eu o fac în fiecare zi și vă pot spune că știrile TVR Info sunt prezentate în mod obiectiv și în timp oportun.

Trecând la presa locală, deși este mai greu de demonstrat (dar nu imposibil), majoritatea jurnaliștilor argeșeni au unul sau mai mulți „sponsori” care le cam dictează ce să scrie și ce nu. Sursele de venit ale jurnaliștilor argeșeni sunt generate din mila politicienilor care îi plătesc pentru transmiterea unui mesaj de felicitare cu ocazia unor sărbători (ați văzut cum curg în această perioadă), pentru articole elogioase la adresa lor sau a partidului din care fac parte, pentru denigrarea opozanților politici sau a celor care îi critică etc.

Sunt, însă, și câteva excepții și pot argumenta precizând că, deși sunt destul de nou în branșa jurnaliștilor din Argeș, am intercaționat cu câteva publicații sau mijloace mass-media locale (Argeș Media TV, Argeș Online și Argeș Plus) care mi-au lăsat libertatea de a realiza materiale jurnalistice care vizau teme, isntituții sau persoane alese de mine și de aceea cred că recâștigarea independenței presei este încă posibilă.

Deși am indicat și jurnaliștii ca fiind o parte din problemă prin faptul că acceptă să se vândă pe mai nimic, vina acestora este generată de lipsa posibilității realizării unor venituri decente din jurnalism. Unii ar spune ca jurnaliștii care nu pot câștiga suficient din practicarea meseriei de jurnalist să  își caute un alt loc de muncă sau o altă sursă de venit, dar presă cine ar mai face? Sau ce alt loc de muncă își pot găsi acești oameni prin județul nostru care să le permită un trai decent?

Revenind la libertatea presei, cred că este necesară o reformă totală a legislației existente în prezent, inclusiv în sensul adoptării unor prevederi legislative foarte clare care să reglementeze finanțarea presei și modul în care sunt atribuite fondurile publice intituțiilor mass-media. De exemplu, un partid politic sau o instituție publică nu ar trebui să poată stabili distribuirea în mod preferențial a fondurilor alocate instituțiilor mass-media, ci în baza unor criterii bine știute.

Sunt multe de făcut dar astăzi nu pot decât să urez „La mulți ani!” tuturor reprezentanților mass-media și Sărbători cu bine tuturor!

 

Recomandări

Fotoreportaj: Fetiţe dulci, ca la Piteşti…
A crescut natalitatea în Argeş
Cel mai umilitor eşec în „era” Penescu pentru FC Argeş
Rebega: Cine va combate traficul de persoane la Marea Neagră?
A murit strivit de salcâmul pe care îl tăia!
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent PANOUL ELECTORAL: Cristian Badea, candidatul AUR pentru Primăria Oarja, își prezintă proiectele pentru comunitate!
Articolul următor Despre sport și sănătate, cu doi maeștri ai șahului argeșean
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.