ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Mircea Drăghici: „Sperăm cu toții ca lucrările pentru autostrada Pitești-Sibiu să înceapă în 2017 ! „
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Mircea Drăghici: „Sperăm cu toții ca lucrările pentru autostrada Pitești-Sibiu să înceapă în 2017 ! „
PoliticPrima Pagina

Mircea Drăghici: „Sperăm cu toții ca lucrările pentru autostrada Pitești-Sibiu să înceapă în 2017 ! „

Argeseanul
Actualizat la: 28 aprilie 2015 06:05
Argeseanul
acum 11 ani
Distribuie
2 min.

draghici-500x439Mircea Drăghici, chestor al Camerei Deputaţilor, asigură conducerea şi salariaţii de la Automobile Dacia că Guvernul „a făcut şi va continua să facă tot ceea ce este legal şi financiar posibil pentru a sprijini activitatea Uzinei de la Mioveni”.

Speră ca în anul 2017 să înceapă și construirea autostrăzii Pitești-Sibiu, importantă pentru Dacia și subiect principal al marșului și mitingului pe care sindicatul de la uzină le organizează astăzi în Mioveni.

“Înţeleg interesele şi chiar îngrijorările muncitorilor de la Dacia cu privire la autostrada Piteşti-Sibiu. Am sesizat în ultima perioadă că există nemulţumiri ale sindicaliştilor din judeţul pe care îl reprezint în Parlament referitor la modul în care oamenii politici din Argeş cu o influenţă importantă la Bucureşti au ales să reprezinte interesele judeţului la cel mai înalt nivel. (…)

În privinţa susţinerii proiectului autostrăzii Piteşti-Sibiu, în calitate de consilier onorific al premierului Victor Ponta pe probleme ce ţin de industria auto, pe 7 octombrie 2014 am participat la prima şedinţă publică pentru prezentarea Master Planului General de Transport-domeniul rutier, desfăşurată la Ministerul Transporturilor. În alocuţiunea susţinută am supus atenţiei reprezentanţilor ministerului trei probleme esenţiale pentru Argeş: construirea prioritară a autostrăzii Piteşti-Sibiu, chiar dacă în două etape (pentru că atunci se intrase într-un impas şi era nevoie de o alternativă), cu argumentul existenţei unui trafic comercial intens generat de prezenţa celui mai mare exportator al României în Mioveni, compania Dacia-Renault; deschiderea Transfăgărăşanului pe tot parcursul anului şi modernizarea drumului Piteşti-Curtea de Argeş (…).

Între timp, pentru autostrada Piteşti-Sibiu a fost desemnat un câştigător pentru refacerea studiului de fezabilitate şi, în ciuda contestaţiilor depuse, Guvernul şi Ministerul Transporturilor vor face toate demersurile pentru începerea lucrărilor la autostradă în cel mai scurt timp, sperăm în 2017. Coridorul IV rămâne o prioritate nu doar a UE, ci şi a României.

Recomandări

Scandal și sterilizări la Câmpulung!
Jucătoare de top la CS Dacia! Mioveniul a transferat o super-sportivă!
APP: Marile companii măresc prețurile înainte de marea plafonare
FAZA ZILEI:HAZ DE NECAZ
Alina Gorghiu, apel la toate partidele: Și piteștenii au nevoie de stimulentul de 2500 de lei pentru nou-născuți
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Reușită pentru SCM Universitatea Pitești în meciul cu C.S Timișoara
Articolul următor Apple : Noul Iphone7 va veni cu multe surprize
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.