Un conflict care, aparent, ține de strict-personala relație mamă-fiică a căpătat, la sfârșitul anului trecut, valențe politice locale și nu numai. Într-un live făcut printr-un apartament din Franța, Oana Laasconi, fiica primăriței de la Câmpulung, Elena Lasconi, și-a beștelit mama pentru că, în urmă cu trei ani, ar fi votat pentru familia tradițională în cadrul unui referendum eșuat. Juna Oana Lasconi, autoproclamată persoană open-mind și mândră transilvăneancă (probabil că ideea de româncă îi pute, chit că mă-sa este primăriță a unui oraș care a fost capitală a Munteniei) s-a apucat să-și jignească mama ca la ușa cortului, cu lacrimi în ochi, așa cum fac mai toate luptătoarele din noua generație pentru cauze progresiste (vezi Greta Trotineta). Au trecut ceva luni, însă acum două zile, Oana Lasconi a recidivat, declarând că e o bisexuală învederată care ,,s-a iubit cu mulți bărbați minunați, cu multe femei minunate”. Declarația fiicei poate părea normală pe la Amsterdam și chiar pe la Paris dar, cu siguranță, nu pică deloc bine locuitorilor din Câmpulung, cunoscuți pentru conservatorismul lor uneori exacerbat. Acum, o să vedem cum se va descurca Elena Lasconi când va fi lovită, la apropiatele alegeri, din toate părțile de către contracandidații care vor invoca tradiția și ortodoxismul locurilor. Se va dezice de fiica sa și va merge la biserică în ie pentru a mai câștiga un mandat (nu am spus neapărat de primar, deoarece sunt multe zvonuri pe piață în legătură cu candidatura ei, dar vedem în perioada următoare) sau va prevala instinctul matern ți își va apăra fiica lesbiană necondiționat, acest lucru însemnând sfârțitul carierei sale politice? Pentru că, ne place sau nu, deocamdată orientarea sexuală chiar și a rudelor de politicieni cântărește mult, uneori decisiv, în ochii electoratului de pe la noi.
Iată, mai jos, cum a stat treaba, conform ziarului LIbertatea:
Oana Lasconi, fiica Elenei Lasconi, a anunțat într-o postare pe Instagram că e „o bisexuală mândră”. Mesajul ei, care a fost postat în limba engleză, a fost apreciat deja de zeci de persoane.
„Începând de azi nu mai sunt un «aliat LGBTQ+» aici pe Instagram. Sunt o bisexuală mândră, care a iubit mulți bărbați minunați, multe femei minunate și multe persoane non-binare minunate. Aș zice «pansexuală», dar nu-mi place steagul atât de mult. Putem să alegem. Faci față & plângi”, a scris Oana Lasconi pe Instagram. Astfel, în descrierea contului ei nu mai apare „aliat LGBTQ+”, cum era până de curând, ci se descrie ca fiind „regină bi mândră, o eco-socialistă, o mamă de plante, veterană în gaming și o muziciană și scriitoare aspirantă”.
Mesajul, care a fost distribuit acum câteva ore, a fost deja apreciat de zeci de persoane. Unele dintre acestea și-au arătat și susținerea pentru Oana Lasconi, după ce a făcut dezvăluirile despre orientarea ei sexuală. „Te încurajez să fii cine simți că ești ?”, „Bine ați venit în club!”.
Termenul de pansexualitate este definit drept o atracție sexuală sau emoțională resimțită față de orice persoană, indiferent de sexul biologic sau identitatea sexuală a acesteia.
În schimb, non-binaritatea este un termen folosit pentru a descrie persoanele ce experimentează o identitate de gen care nu este exclusiv feminină sau masculină, scrie clickpentrufemei.ro. Așadar, o persoană non-binară poate să aibă o identitate de gen fluidă, atunci când tranzitează între două sau mai multe genuri; poată să nu aibă nicio identitate de gen sau poate să aibă oricare altă identitate de gen care nu a primit, încă, o denumire anume.
O declarație care se potrivește ca nuca-n perete cu mentalitatea conservatoare a muscelenilor: Fiica primăriței Lasconi a anunțat că este bisexuală!

Lasă un comentariu