Bărbat identificat și reținut pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice
Ieri, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Pitești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, au continuat cercetările într-un dosar penal, privind săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Polițiștii au fost sesizați în ziua de 30 iunie a.c., prin 112 despre faptul că în un bărbat necunoscut ar fi agresat fizic un alt bărbat de 28 de ani, din Poiana Lacului, pe fondul unui conflict spontan, ar fi distrus un aparat tip ,,slot machines” și ar fi provocat scandal în incinta unei săli de jocuri, situată pe Bulevardul Libertății, din Pitești, părăsind ulterior locul faptelor.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au reușit să identifice persana în cauză ca fiind un bărbat de 36 de ani, din Pitești.
În urma probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor comiterii infracțiunii, sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la soluționare definitivă a cauzei.
5 bărbați reținuți pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare și tulburarea ordinii și liniștii publice
Tot ieri, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Buzoești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești, au continuat cercetările într-un dosar penal, privind săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Polițiștii au fost sesizați în seara zilei de 17 iulie a.c., prin 112 de către un bărbat de 58 de ani, din Miroși, care a sesizat că în timp ce se afla pe un drum public, din apropierea locuinței sale, ar fi fost agresat fizic de către un bărbat de 26 de ani, din aceeași localitate, pe fondul unui conflict spontan.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii stabilit că bărbatul de 58 de ani, ar fi avut un conflict spontan cu bărbatul de 26 de ani, cel din urmă lovindu-l cu pumnii în zona feței. Ulterior bărbatul de 58 de ani și-ar fi chemat cei trei fii în ajutor, cu vârste cuprinse între 18 și 29 de ani, împreună cu care l-ar fi agresat și amenințat pe bărbatul care l-a lovit inițial, totodată tulburând ordinea și liniștea publică.
În urma probatoriului administrat, cei 5 bărbați implicați au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor comiterii infracțiunii, sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la soluționare definitivă a cauzei.
Bărbat reținut pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe, în condițiile violenței în familie
Marți, 1 iulie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, au reținut un bărbat de 57 de ani, imediat după ce soția sa a reclamat că a fost agresată fizic de către acesta.
Polițiștii au fost sesizați de o femeie de 43 de ani, din Ștefănești, despre faptul că în noaptea anterioară 30/01.07.2025, ar fi fost agresată fizic de către soțul ei, pe fondul geloziei.
În temeiul sesizării polițiștii au emis ordinul de protecție provizoriu, prin care bărbatului i-au fost impuse mai multe restricții, respectiv de a nu se apropia de soția sa, de locuința ei și de locul ei de muncă și să nu ia legătura cu ea.
Totodată în urma probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor comiterii infracțiunii, sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la soluționare definitivă a cauzei.
Foto: sugestiv