ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Peste 3000 de persoane verificate de polițiștii argeșeni
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Fapt divers > Peste 3000 de persoane verificate de polițiștii argeșeni
Fapt divers

Peste 3000 de persoane verificate de polițiștii argeșeni

Argeseanul
Actualizat la: 3 decembrie 2020 13:14
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
7 min.

Peste 3.100 de persoane au fost verificate în ultimele 24 de ore, în cadrul acţiunilor desfășurate de cei peste 250 de polițiști și polițiști locali, pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire a răspândirii coronavirusului în județul Argeș, informează IPJ Argeș.

În ultimele 24 de ore, polițiștii argeșeni, împreună cu polițiștii locali și cu celelalte structuri care acționează în sistem integrat, au intensificat activitățile de verificare privind respectarea măsurilor de protecție individuală, respectarea măsurii izolării sau carantinării, respectarea condițiilor de deplasare în intervalul 23:00-05:00, fără a fi neglijate verificările privind respectarea măsurilor specifice implementate de agenții comerciali.

43 de acțiuni punctuale au fost desfăşurate (din care 40 de acțiuni organizate independent de polițiști, 2 acțiuni cu lucrători I.J.J. Argeș și o acțiune cu reprezentanți ai I.S.U. Argeș, Poliție Locală și ai altor instituții), fiind vizate, în special zonele aglomerate, zonele de agrement, centrele comerciale, restaurantele și mijloacele de transport în comun, atât în mediul urban, cât şi în mediul rural.

Au fost verificate 135 de agenţi comerciali, din 183 de locaţii, cu privire la respectarea măsurilor organizatorice specifice, a programului de lucru și în privința respectării măsurilor de protecție de către personal și clienți.

Totodată, 298 de autovehicule au fost controlate, iar dintre acestea 126 de mijloace de transport în comun.

De asemenea, au fost verificate, în total, 3.157 de persoane, din care 2.174 de persoane doar în cadrul acţiunilor punctuale.

Ca urmare a abaterilor constatate, poliţiştii au aplicat 164 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 22.000 de lei, astfel:
-153 de sancțiuni, în valoare de 20.500 de lei, ca urmare a nepurtării măștii de protecție;
-11 sancțiuni, în valoare totală de 1.500 de lei, pentru nerespectarea măsurilor privind deplasarea/libera circulație (în intervalul orar 23.00-05.00).

•

Exemple:

În ziua de 02 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Pitești au acționat pe raza de competență, pentru respectarea măsurilor de protecție individuală de către persoanele aflate în zone aglomerate, în mijloacele de transport în comun, dar și în spațiile comerciale.
De asemenea, au fost vizate respectarea măsurii izolării sau carantinării, precum și a condițiilor de deplasare justificată, în intervalul 23:00-05:00.
Totodată, polițiștii au acționat și pentru respectarea măsurilor specifice implementate de agenții comerciali cu privire la organizarea spațiului, condițiile de acces, respectarea restricțiilor programului de funcționare, precum și respectarea de către angajați și clienți a măsurilor de protecție individuală.
Astfel, polițiștii Secției 3 Poliție Pitești au verificat 5 agenţi economici, 8 mijloace de transport în comun, 10 taxiuri, și au legitimat 60 de persoane.
În urma abaterilor constatate, au fost aplicate 11 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 6.000 de lei, conform Legii 55/2020 privind unele măsuri de prevenire şi combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală.

•

În ziua de 02 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Domnești au acționat pe raza de competență, pentru respectarea măsurilor de protecție individuală de către persoanele aflate în zone cu afluență ridicată, în mijloacele de transport în comun, dar și în spațiile comerciale.
De asemenea, au fost vizate respectarea măsurii izolării sau carantinării, precum și a condițiilor de deplasare justificată, în intervalul 23:00-05:00.
Totodată, polițiștii au acționat și pentru respectarea măsurilor specifice implementate de comercianți, respectarea restricțiilor de program.
Astfel, polițiștii au verificat 12 societăți comerciale, 7 mijloace de transport în comun, 14 autoturisme, și au legitimat 39 de persoane.
În urma abaterilor constatate, au fost aplicate 8 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 2.500 de lei, conform Legii 55/2020 privind unele măsuri de prevenire şi combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală.

•

În ziua de 02 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Rociu au acționat pe raza de competență, pentru respectarea măsurilor de protecție individuală, în mijloacele de transport în comun, dar și de către comercianţi.
De asemenea, au fost vizate respectarea măsurii izolării sau carantinării, precum și a condițiilor de deplasare justificată, în intervalul 23:00-05:00.
Astfel, polițiștii au verificat 5 societăți comerciale, 4 mijloace de transport în comun, 7 autoturisme, și au legitimat 31 de persoane.
În urma activităților, au fost identificați doi bărbați, de 26 de ani, din Slobozia, respectiv de 22 de ani, din Ștefan cel Mare, care nu aveau asupra lor declarația prevăzută de lege și nu justificau deplasarea în intervalul orar 23:00-05:00, conform celor patru motive legale. Cei doi au fost sancţionaţi contravenţional cu amenzi în valoare totală de 1.000 de lei, conform Legii 55/2020 privind unele măsuri de prevenire şi combatere a efectelor pandemiei de COVID-19.

•

Aspecte preventive

Polițiștii argeșeni recomandă tuturor cetăţenilor ca, în contextul creșterii numărului de persoane depistate cu această afecțiune, să nu se expună la riscuri, să păstreze distanțarea fizică, să poarte masca de protecție în toate spațiile publice închise și deschise, precum și să respecte interdicțiile cu privire la organizarea de evenimente private și cu privire la deplasarea/libera circulație în intervalul orar 23.00-05.00.

Provocările fără precedent ale contextului actual trebuie abordate cu un comportament responsabil, singurul în măsură să contribuie în mod eficient la prevenirea răspândirii coronavirusului.

Recomandările, impuse prin norme legale, au caracter temporar şi trebuie interpretate în sensul abordării unei conduite preventive, de către fiecare cetățean, pentru limitarea riscului de a ne infecta, care va fi urmat de riscul foarte ridicat de a transmite şi apropiaţilor această afecţiune.

Recomandări

În data de 22 noiembrie se oprește apa în Piteşti, în cartierul Găvana III
Autoturism răsturnat pe Autostrada A1 București-Pitești. Un bărbat a fost rănit
Argeș: Accident cu trei victime
Cunoscutul manelist argeșean Dani Mocanu, săltat de DIICOT!
“Autobronzantele” neconforme au fost amendate
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent APEL UMANITAR: „AM PICIORUL DREPT AMPUTAT, NU AM PE NIMENI ȘI TRĂIESC ÎNTR-O SĂRĂCIE LUCIE!”
Articolul următor Ce se va întâmpla anul acesta cu Orășelul Copiilor și Târgul de Crăciun de la Pitești
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.