ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Scene la Spitalul de Pediatrie Pitești: „Am plecat acasă exact cum am ajuns, cu fetița în brațe, jumătate leșinată”
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Social > Scene la Spitalul de Pediatrie Pitești: „Am plecat acasă exact cum am ajuns, cu fetița în brațe, jumătate leșinată”
Social

Scene la Spitalul de Pediatrie Pitești: „Am plecat acasă exact cum am ajuns, cu fetița în brațe, jumătate leșinată”

Argeseanul
Actualizat la: 18 mai 2021 10:38
Argeseanul
acum 5 ani
Distribuie
3 min.

O mamă declară că fetița sa de 9 ani a fost lăsată să plece acasă, fără să primească vreo îngrijire medicală, de o asistentă de la Spitalul de Pediatrie Pitești, după ce a refuzat ca micuței să-i fie realizat testul COVID-19. Întâmplarea a avut loc vineri seara, iar mama s-a prezentat cu fetița la Unitatea de Primiri Urgențe având diaree acută și fiind extrem de deshidratată. Starea proastă a copilei, faptul că rezultatul testului ar fi ajuns luni, dar și procedura recoltării probei au fost motivele pentru care mama a refuzat ca fetița să fie supusă unui test PCR. Părinții au apelat la cunoștințe, pentru ca micuța să primească acasă tratamentul de care avea nevoie.

„În jurul orelor 18, am ajuns la Spitalul de Pediatrie Pitesti, cu fetița mea în vârstă de 9 ani, într-o stare de sănătate destul de rea, cu diaree acută. Cum până la Dumnezeu te mănâncă sfinții, am reușit cu multă răbdare să trec de doamna de la pază, cerându-mi detalii despre natura urgenței. Am completat acea fișă, am dat actele copilului și ale mele, am așteptat, am tot așteptat să apară cineva să-i rezolve urgența copilului. Într-un final, apare un cadru medical, asistentă, și îmi spune că protocolul cere test PCR și că rezultatul va veni luni! Copilul era deshidratat maxim și cu o stare destul de rea. Am refuzat acel test, am cerut sa îmi dea ceva la mână că îmi refuză urgența. Atunci mi-au spus că nu și am plecat acasă, exact cum am ajuns la ei, cu fetița în brațe, jumătate leșinată.

Protocolul cere test COVID, am spus că eu refuz așa ceva! Mi-a spus ok…ca așa venim mulți cu gura mare. Am întrebat-o pe asistentă dacă pot pleca așa acasă cu fata și a spus că da. Am întrebat-o dacă nu îmi asigură urgența și mi-a spus că nu se poate trece peste protocol. Am vorbit cu câteva cunoștințe, care mi-au recomandat tratament la domiciliu Am avut noroc de ” cunoștinte”. Cei care nu au? Mor cu zile. Sunt extrem de revoltată”, a declarat pentru Argeș Plus mama fetiței, Alina Tudor.

Contactat de echipa noastră, managerul Spitalului de Pediatrie Pitești, doctorul Tudor Ionescu, a declarat că va demara o anchetă după cele întâmplate. Întrebat ce se întâmplă în cazul în care părinții sau aparținătorii refuză testul COVID-19, acesta a afirmat. „Acesta este protocolul. Chiar dacă părinții refuză testul, niciun copil nu a fost dat afară vreodată din Spitalul de Pediatrie. Trebuie să primească îngrijiri medicale. Este tratat ca suspect, este pus singur într-o rezervă, iar personalul medical intră îmbrăcat adecvat la el, pentru a-i acorda îngrijri.

Recomandări

Mioveni: Molozul nu are ce căuta pe platformele de gunoi din oraș!
Iată cum s-a desfășurat prima probă scrisă a Bacalaureatului!
Medic nou la Spitalul Orășenesc Mioveni
Distribuţie Oltenia realizează lucrări pentru prevenire și corectare avarii
Mioveni: Vor suna sirenele!
Etichete:CopiiiSpitalul de Pediatrie PiteștiTest COVID-19tratament
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Vrei sa ai o casa SMART? Iata ce trebuie sa faci!
Articolul următor FAPTUL DIVERS
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Cum se pierde un monument: intimidări, clanuri și tăcerea autorităților în cazul casei de pe Victoriei

Cine mai protejează copiii? Mărturia unui angajat scoate la iveală nereguli grave în DGASPC Argeș

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.