Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii – Goleşti, instituţie finanţată de Consiliul Judeţean Argeş a organizat, în perioada 7 – 11 aprilie 2014, în cadrul programului naţional Şcoala altfel – Să ştii mai multe, să fii mai bun, iniţiat de Ministerul Educaţiei Naţionale, proiectul educaţional Drumul tradiţiilor la Muzeul Goleşti – Fiecare obiect spune o poveste, ediţia a III-a.
Pe parcursul celor cinci zile, elevii au beneficiat de o serie de activităţi educaţionale. Au participat la ateliere de creaţie (motive decorative tradiţionale pe ceramică, ţesături şi sticlă, arta confecţionării păpuşilor, arta olăritului), au fost iniţiaţi în echitaţie şi s-au bucurat de cadrul pitoresc al muzeului nostru, făcând o incursiune în istorie şi în arealele etnografice româneşti.
Oferta noastră educaţională a avut ca obiectiv perpetuarea şi transmiterea către tânăra generaţie a tradiţiilor autentice şi a valorilor naţionale. Copiii au fost coordonaţi şi îndrumaţi de muzeografi, restauratori şi meşteri populari.
La acest eveniment, au participat peste 3000 de elevi de la grădiniţe, şcoli generale şi colegii naţionale din: Bascov, Bradu, Câmpulung, Căteasca, Colibaşi, Corbi, Costeşti, Curtea de Argeş, Găeşti, Hârtieşti, Mărăcineni, Mioveni, Oarja, Piteşti, Priboieni, Stâlpeni, Stolnici, Ştefăneşti, Târgovişte, Tigveni, Topoloveni, Ungheni şi Vâlcea.


