
Micuța tenismenă Ioana Mincă își continuă seria rezultatelor perfecte din acest sezon. Astfel ea și-a mai adăugat în palmares alte două trofee la un concurs internațional desfășurat în Macedonia, aceasta după ce a mai participat și săptămâna trecută la un turneu în această țară. După ce și-a croit lejer drumul în finala de la simplu, Ioana a întâlnit-o în ultimul act pe sportiva din Olanda, Devi Dijkman, pe care a depăşit-o clar cu 6 -1, 7 -5. Pentru piteșteancă acesta a fost al patrulea turneu internațional de simplu consecutiv câştigat în acest an. Ea a ajuns pe 60 în topul mondial la nivelul junioarelor, numai în 2012 făcând un salt de aproape 200 de locuri. Micuța tenismenă a cucerit și titlul la dublu alături de partenera ei, Oana Gavrilă. Dupăce au spulberat tot, în finală ele au dat piept cu olandezele Kimberley van Run- Dewi Dijkman , favorite nr. 2. Victoria le-a fost la îndemână ele învingând cu scorul de 6-3, 6-4. Pentru Ioana vacanța este destul de departe ea este acum prezentă în Serbia unde va participa la un nou turneu,


