ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Și Ploieștiul se alătură administrațiilor locale care acordă familiilor un stimulent financiar în valoare de 2000 de lei la nașterea copilului!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Și Ploieștiul se alătură administrațiilor locale care acordă familiilor un stimulent financiar în valoare de 2000 de lei la nașterea copilului!
Politic

Și Ploieștiul se alătură administrațiilor locale care acordă familiilor un stimulent financiar în valoare de 2000 de lei la nașterea copilului!

Argeseanul
Actualizat la: 3 februarie 2023 13:32
Argeseanul
acum 3 ani
Distribuie
3 min.

Consilierii locali din municipiul prahovean au prins măsura în Bugetul pe 2023 fără birocrații inutile, fără scandal, fără pretexte că ar fi ilegal. Proiectul a fost susținut și de dreapta, și de stânga, semn că unde există deschidere, dialog, dorință… se poate!

În cazul Piteștiului, am depus proiectul pentru alocarea unui stimulent financiar în valoare de 2.500 de lei la finele anului trecut. Nu a fost introdus în Bugetul pe 2023 pe motiv că ar mai fi necesare câteva zile pentru a sta în transparență decizională. În schimb, va intra la vot în ședința de Consiliu Local din 16 februarie, când sper că va întruni majoritatea voturilor, în ciuda avizului de nelegalitate. Zeci de primării acordă de ani buni acest supliment financiar și nu cred că cineva și-ar fi permis să facă acest lucru cu nerespectarea legii. Vă ofer doar câteva exemple:

✔Ploiești – 2000 lei, începând cu 2023

✔Bacău – 1000 de lei, începând cu 2022;

✔Târgu Mureș – 1000 de lei, începând cu 2022;

✔Piatra Neamț – 1000 -1500 de lei, începând cu 2021;

✔Galați – 1000 de lei, începând cu 2021;

✔Brașov – 1500 de lei, începând cu 2019;

✔Slobozia – 2000/2500 de lei, începând cu 2019;

✔București – 2500 de lei, începând cu 2017;

✔Reșița – 500 de lei, începând cu 2017;

✔Sfântu Gheorghe – 600 de lei.

„Ni s-a imputat faptul că noi suntem de dreapta, iar măsura ar fi una de… stânga, motiv pentru care nu ar trebui susținută. Când am intrat în politică, nu mi-am pus niciodată problema că necesitățile noastre, ale cetățenilor, ar fi de dreapta sau de stânga. Că ar trebui să așteptăm ca PSD să facă ceva și pentru tineri, nu doar pentru vârstnicii pe al căror vot conștiincios contează. Că am putea ignora solicitările venite din partea cetățenilor, pentru că nu ne permite… doctrina. O astfel de abordare mi se pare cel puțin imatură, dacă nu tendențioasă.

Mizez pe faptul că există maturitate și deschidere și în Consiliul Local Pitești. Dacă alții au demonstrat că pot, mă gândesc că suntem și noi capabili să arătăm puțin respect și sprijin pentru un segment al populației destul de neglijat. Nu degeaba tinerii fug din Pitești, statistica este dureroasă din acest punct de vedere!”, a declarat președintele PNL Pitești, Mihai Coteț, potrivit unui comunicat emis de PNL Argeș.

Recomandări

Guvernul Veștea, în stand by. PSD ia în calcul amânarea votului de învestitură
AUR a depus proiectul de lege pentru instituirea anului 2026 ca „Anul Statelor Unite ale Americii în România”
Ion Mînzînă: În timp ce țara se adâncește în criză, Iohannis joacă poker cu Cioloș și Cîțu!
Liberalii argeșeni au oferit mărțișoare!
Mircea Drăghici: „Arpechim trebuie salvat cu orice preţ!”
Etichete:PNL Argeșstimulent nou-născuți
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Ninsori însemnate și viscol la munte! Un nou cod galben
Articolul următor Zeci de șoferi amendați pentru oprire sau staționare interzisă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.