În cadrul conferinței de astăzi, Gabriel Bratu, noul secretar de stat al Autorităţii Naţionale pentru Formare Profesională Iniţială în Sistem Dual din România, a prezentat mai detaliat ce înseamnă acest sistem și de unde a pornit initiativa de a se pune accent pe acesta.
În opinia sa dar și a agenților economici, nevoia de forță de muncă a generat apariția unui astfel de sistem de învățământ.
În sprijinul acestui proiect care vizează atât sistemul educațional cât și piața muncii, mai târziu, foarte mulți agenți economici s-au arătat interesați.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=oPsZu1Lz7T8&w=560&h=315]


