ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: ȘOC ȘI GROAZĂ ÎN ARGEȘ! Oierul Petrescu, muls de Fisc până la ultimul bănuț!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Pamflet > ȘOC ȘI GROAZĂ ÎN ARGEȘ! Oierul Petrescu, muls de Fisc până la ultimul bănuț!
PamfletPrima Pagina

ȘOC ȘI GROAZĂ ÎN ARGEȘ! Oierul Petrescu, muls de Fisc până la ultimul bănuț!

Matei Mihai
Actualizat la: 3 octombrie 2025 18:59
Matei Mihai
acum 9 luni
Distribuie
3 min.

Cioban amendat pentru că respiră! Urmează taxa pe behăit!”?

Când n-ai lupi la turmă, ți-i trimite statul. Oierul Dan Petrescu din Curtea de Argeș s-a trezit că nu-l mai fugăresc câinii după vulpi, ci Fiscul după… aer. Da, ați citit bine: omul are conturile blocate pentru o amendă de 40.000 de lei, aplicată pe o asociație care n-a avut viață, n-a avut bani, n-a avut nimic! O fantomă contabilă, un „Crai al Munților” care a rămas crai doar pe hârtie, fără regat și fără cetățeni.

Inspectoratul Teritorial de Muncă, veșnicul vânător de vrăbii cu tunul, a decis că nu contează că asociația n-a produs nici măcar o roată de caș sau o blană de miel: trebuie să scoată bani! Din piatră seacă, dacă se poate. De fapt, Fiscul pare să creadă în povești cu zâne, unde din nimic se face ceva, dar doar pentru ei.

Dan Petrescu, cu turma lui vie și sănătoasă, trebuie să vândă miei la preț de covrigi ca să plătească amenda pe o asociație care nici nu mai behăie. „E abuz!”, strigă oierul, în timp ce inspectorii par să spună: „Mioritică-i țara, dar datoriile sunt europene!”

Între timp, promisiunile despre ajutoarele pentru tineretul de reproducție din ferme rămân la stadiul de vorbe deșarte. Practic, mielul încă nenăscut e deja dator la Fisc.

Între timp, bietul cioban vinde miei la preț de covrigi, doar ca să țină pasul cu haita de hiene de birou. Ajutoarele pentru tineretul de reproducție? Povești de adormit berbecii!

„Dacă tot mă amendați pe zero, hai să-mi luați și oaia imaginară!”, zice Petrescu ironic, în timp ce inspectorii se pregătesc probabil să pună impozit și pe… cântatul cucului.


Morală? În România, dacă vrei să faci o asociație de păstori, mai bine te duci direct la cimitirul firmelor inactive și pui o cruce din brânză: „Aici zace Craiul Munților, mort din prima zi, dar încă bun de muls de către stat.”

 În timp ce oile pasc liniștite pe dealuri, inspectorii pasc conturile oamenilor. Diferența? Oile, măcar, dau lapte!


Recomandări

FAZA ZILEI:Impozitarea manelistilor
Atenție! Ceață densă pe A1 și A2
Gata cu așteptarea: se deschide pasajul rutier de la Podul Viilor! Galerie foto
FAZA ZILEI:Doi negociatori flexibili
Două firme din Câmpulung amendate pentru mai multe nereguli
Etichete:arges
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent FAPTUL DIVERS
Articolul următor RECRUTAREA PENTRU ȘCOLILE DE AGENȚI DE POLIȚIE A ÎNCEPUT!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

Lucrări de modernizare pe DJ 676F Grădiștea – Roșiile: se toarnă un nou covor asfaltic pe 1,5 km

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.