Au plecat din ţară pentru un trai mai bun şi au ajuns în Spania cu ani în urmă. Nu s-au gândit că vor ajunge să facă din castele de nisip o meserie şi un mod de a-şi câştiga traiul. Din zori şi până în seară, un piteştean şi un buzoian construiesc castele pe o plajă din Spania. Şi fac şi ceva bani din asta.
Nisip plus apă şi imaginaţie egal bani
Românul este inventiv şi talentat. E lucru cert şi demonstrat. A aflat o lume întreagă de aceste calităţi, chiar dacă imaginea noastră în vest este adesea pătată de fapte reprobabile. Un piteştean şi un buzoian au plecat cu ani în urmă în Spania să muncească. Vrednici din fire, nu s-au dat înapoi de la munca grea. Au lucrat multă vreme în construcţii, iar când piaţa nu a mai mers, s-au apucat de… alt gen de construcţii, folosind apă şi nisip, găletuşe şi lopăţele. S-au apucat de făcut castele de nisip pe o plajă din Alicante, Spania. Unul dintre românii care fac aceste castele, din Buzău, în prima fază a cântat pentru a-şi câştiga pâinea, iar apoi l-a cunoscut pe piteşteanul care l-a învăţat să ridice castele. „Turiştii ne apreciază şi ne mulţumesc pentru ceea ce facem. Nu avem nevoie decât de nisip apă, găletuşe, şpacluri, pensule şi cam atât. Am făcut structuri foarte complicate. Am lucrat în Malliorca şi acum am venit în Alicante”, spune piteşteanul nostru.
Au învăţat singuri să ridice aceste castele de nisip care arată ca nişte miniaturi ale unor castele veritabile. Pare incredibil de dificil ceea ce fac românii noştri, însă ei reuşesc să ridice un castel în câteva ore. Uneori copiii de pe plajă vin să-i admire şi chiar să înveţe şi ei tainele construcţiilor cu nisip şi apă de mare. Petrec toată ziua pe plajă şi, cu multă imaginaţie, ridică nişte structuri extrem de complicate. Turiştii vin, le admiră, se fotografiază cu ele şi plătesc pentru asta. Practic piteşteanul şi buzoianul trăiesc din această ocupaţie. Nu câştigă cât să se îmbogăţească, dar cu siguranţă câştigă mai bine decât dacă ar munci în ţară. Cu toate acestea, le este mereu dor de ţara lor şi spun oricui cu mândrie că sunt români. „Se câştigă destul de bine faţă de ceea ce este la noi în ţară, dar niciodată nu o să uităm că suntem români. Nicăieri nu este ca acasă,” mărturiseşte argeşeanul.




