ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Ambasadorul Turciei, în vizită la Pitești
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Social > Ambasadorul Turciei, în vizită la Pitești
Social

Ambasadorul Turciei, în vizită la Pitești

Argeseanul
Actualizat la: 20 mai 2021 14:52
Argeseanul
acum 5 ani
Distribuie
5 min.

Astăzi, Consiliul Județean Argeș a primit vizita E.S. doamna Füsun ARAMAZ , Ambasador al Republicii Turcia la București. La întâlnire, din partea autorităților județene, au participat dl. Adrian Dumitru BUGHIU – Vicepreședintele C.J. Argeș, dl. Cristian Gentea – Primarul municipiului Pitești, dl. deputat Nicolae Georgescu, dl. George Caval – Președintele C.C.I.A. Argeș, dna. Emilia Mateescu – Prefectul județului Argeș și dl. Emanuel Soare – subprefect. Din partea delegației din Turcia, au fost prezenți, alături de E.S. doamna ambasador Füsun ARAMAZ: dl. Güven GÜNGÖR – Președinte al Asociației Oamenilor de Afaceri Turci din România (TIAD), dl. Barbaros YIKAR – Secretar General al TIAD, dna. Sude GÜRCAN – Atașat Economic al Ambasadei, dl. Evren GÜNER – Consilier al Ambasadei.

Discuțiile au vizat stadiul relațiilor bilaterale România și Turcia, pe diverse domenii, precum cel cultural și economic. În cadrul întâlnirii, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, dl. Adrian Dumitru Bughiu, a subliniat importanța și trăinicia legăturilor diplomatice oficiale dintre România și Turcia, punctând, în special, momentul anului 2011 atunci când s-a semnat parteneriatul strategic între președinții celor două state. „Se pare că anul 2011 a fost un an de succes al relațiilor bilaterale. Și la nivelul județului Argeș, Consiliul Județean Argeș a semnat în anul 2011 o înfrățire cu orașul Turkler – Alanya. Considerăm că economia județului este în stransă legatură cu investițiile turcești. La nivelul României există aproape 16.000 de societăți comerciale cu capital turcesc, care aduc un aport de aproximativ 800 de milioane de dolari. Înainte de pandemie, la nivelul anului 2019, schimburile bilaterale au depășit 6 miliarde de euro. Vă asigurăm de toată deschiderea pentru continuarea acestor relații reciproc avantajoase.” a declarat Adrian – Dumitru Bughiu, vicepreședintele C.J. Argeș

Întâlnirea de astăzi coincide cu împlinirea a 633 de ani de atestare documentară a Municipiului Pitești, ocazie cu care E.S. doamna ambasador Füsun ARAMAZ a ținut să transmită un mesaj. „Vă doresc la mulți ani pentru zilele orașului. Mă bucur că sunt aici într-o zi importantă și le multumesc gazdelor pentru primire. Relațiile dintre România și Turcia datează de foarte mult timp, iar anul acesta sărbătorim 10 ani de parteneriat strategic. Aceste relații sunt multilaterale, pe domenii precum securitate, economie, turism etc. Turcia este printre primele locuri în ceea ce privește relațiile de afaceri. De aceea, am venit însoțiți de reprezentanții TIAD (Asociația Oamenilor de Afaceri Turci din România). Dorim să întărim relațiile existente și să adăugăm altele noi, iar această întâlnire este un prim pas în acest sens. De multă vreme ținem legătura pentru dezvoltarea relației dintre Argeș și Turcia și suntem foarte bucuroși de această vizită.”

„Asociația Oamenilor de Afaceri Turci din România (TIAD) a fost înființată în anul 1993 și activează pentru a îmbunătăți dezvoltarea relațiilor socio-economice în special, dar și culturale. Argeșul este o zonă foarte importantă ca destinație investițională, în special în domeniul auto, dar și ca partener comercial bilateral. În ceea ce privește turismul, vizitez Transfăgărășanul cel puțin o dată pe an, cu familia și prietenii. Am recomandat această zonă turistică tuturor ambasadorilor Turciei în România” a declarat Güven GÜNGÖR ,președinte al Asociației Oamenilor de Afaceri Turci din România (TIAD).

În calitate de președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Turcia, dl. deputat Nicolae Georgescu a transmis următorul mesaj: „Vă asigur că România este un partener strategic pentru Turcia și viceversa. Din perspectiva relațiilor pe care Turcia le are cu Uniunea Europeană, veți găsi întotdeauna un prieten și un partener de nădejde în România.” Vizita în județul Argeș a E.S. doamna Füsun ARAMAZ – Ambasador al Republicii Turcia la București a continuat la Muzeul Județean Argeș, unde este organizată, în colaborare cu Institutul Cultural Turc Yunus Emre București, Expoziția foto-documentară „GÖBEKLİTEPE – primul sanctuar al lumii., potrivit unui comunicat emis de Consiliul Județean Argeș.

Recomandări

Prefectul de Argeş: „Nu vreau ca acest judeţ să devină groapa de gunoi a UE”
Compania Tesla plănuiește să construiască o stație de încărcare în Pitești
Astăzi, Guvernul se angajează să taie cheltuielile la greu în administrația locală
Dispariția unui bărbat plecat de la Spitalul Județean din Pitești demonstrează încă o dată gravele probleme cu care se confruntă acest spital
Mașină în flăcări pe o stradă din Pitești
Etichete:ambasador TurciaCJ ArgeșmuzeuPitești
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Situația epidemiologică în județul Argeș. Ultimul raport DSP
Articolul următor O centrală termică a luat foc, într-un magazin
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.