ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Angajați ai Primăriei Pitești, săltați pentru că furau banii din parcometre
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Fapt divers > Angajați ai Primăriei Pitești, săltați pentru că furau banii din parcometre
Fapt divers

Angajați ai Primăriei Pitești, săltați pentru că furau banii din parcometre

Laura Iliescu
Actualizat la: 14 mai 2025 12:26
Laura Iliescu
acum 1 an
Distribuie
3 min.

În sfârșit, s-a spart buba! Mai mulți angajați ai Primăriei Pitești au fost săltați după ce polițiștii au descoperit că aceștia delapidau sume importante de bani din parcometrele orașului, parcometre de care, teoretic, ar fi trebuit să aibă grijă. Argesplus deținea informații încă de acum 3 ani că unii dintre angajați se dedau la așa ceva…

În această dimineață, 14 mai, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, au desfășurat o acțiune operativă, în cadrul căreia au pus în executare 6 mandate de percheziție domiciliară, în municipiul Pitești și comunele Budeasa, Mărăcineni și Ștefănești.

Activitățile sunt desfășurate într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, privind săvârșirea infracțiunii de delapidare.

Din cercetări a reieșit că două persoane, de 40 și 60 de ani, în calitate de angajați ai unei instituții din Pitești, în cadrul desfășurării activității de colectare și depunere la casierie a încasărilor rezultate din taxele percepute pentru locurile de parcare amenajate pe domeniul public al municipiului Pitești, și-ar fi însușit o mare parte din sumele introduse în interiorul parcometrelor care asigură colectarea sumelor de bani achitate de conducătorii auto.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite importante sume de bani.

La finalizarea activităților, patru persoane urmează să fie conduse la sediul I.P.J. Argeș, pentru audieri.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul specialiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic.

Precizăm că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.

Reacția Primăriei Pitești

Referitor la acțiunile desfășurate de Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Argeș,  în data de 14 mai 2025:

Primăria Municipiului Pitești se delimitează de faptele investigate în dosarul penal aflat în instrumentarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, privind suspiciuni de delapidare în legătură cu activitatea de colectare a taxelor pentru parcările publice.

Persoanele vizate sunt angajați ai Serviciului de Exploatare a Patrimoniului, instituție publică cu personalitate juridică aflată în subordinea Consiliului Local al Municipiului Pitești.

Primăria Pitești cooperează cu organele de cercetare penală și susține pe deplin clarificarea situației, reafirmând angajamentul ferm față de respectarea legalității și a transparenței în gestionarea fondurilor publice.

 

Recomandări

Incendiu de proporții. Au ars zece tone de fân
În atenția studenților care primesc pensie de urmaș!
Accident grav! Persoană blocată în interiorul vehiculului
S-a dat alarma la Mioveni. Desfășurare impresionantă de forțe
Măsuri de ordine publică la meciul de fotbal F.C. Argeș- F.C. Voluntari
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Adolescenți grav răniți într-un accident rutier, la Țițești!
Articolul următor George Simion prezintă viziunea sa pentru România următoarelor decenii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.