Inspectorul general al ISJ Argeș, Gabriel Bratu, nu este deloc optimist în ceea ce privește rezultatele de la sesiunea de toamnă a examenului de BAC. În județul nostru s-au înscris 4051 de elevi, dintre care 3315 de la forma de învățământ de zi; de la seral 167, de la fără frcvență 9, iar de la frecvenţă redusă 560. De asemenea, s-au înscris și 500 dintre cei 757 de corigenți care nu trecuseră clasa în această vară.
În această săptămână sunt în plină desfășurare probele orale, iar de luni vor începe și cele scrise. Conform lui Gabriel Bratu, șanse de promovare au puțini dintre cei înscriși, circa o treime. Acesta a punctat că cei care au luat note între 5-6 în vară sunt cei mai în măsură să spere că promovează examenul de maturitate. Generalul a motivat că foarte puțini elevi respinși la prima sesiune au participat la meditațiile gratuite din licee; mai mult, subiectele vor avea același grad de dificultate, iar supravegherea va fi una strictă, atât din partea profesorilor, cât și a camerelor de filmat.


