După două eşecuri suferite consecutiv pe teren propriu, cu FC Braşov şi Luceafărul Oradea, CS Mioveni a reuşit în ultima etapă a turului să învingă una dintre revelaţiile acestui sezon şi să termine turul un succes. Argeșenii s-au impus cu 2-o în fața celor de la Sepsi și au urcat pe locul șase. La final bucuria a fost sărbătorită în vestiar de întreaga echipă, alături de conducerea clubului. Imaginile au fost postate pe pagina personală de facebook de către Daniel Barbu, directorul sportiv al galben-vrezilor.
„Vedeta este echipa!”
Alexandru Pelici, antrenorul Mioveniului, s-a declarat mulțumit de parcursul elevilor săi, dar le cere seriozitate maximă în ccontinuare. „Am avut un meci greu împotriva unei formaţii care are în componenţă jucători valoroşi. Felicit băieţii pentru efort şi atitudine şi pentru că au arătat că sunt uniţi şi greu ne poate bate cineva în aceste momente. Am avut un parcurs normal pentru obiectivul pe care îl avem, clasarea în primele şase echipe. Mă bucură faptul că am reuşit să revenim cu victoria de la Afumaţi şi cea cu Sepsi. Vrem să arătăm ca o echipă. Urmează jocuri foarte grele cu echipe aflate în faţa noastră în clasament, Juventus şi apoi Satu Mare, după aceea jocul de Cupă cu Steaua. Lotul nu e unul foarte stufos, dar pe care putem conta. Jucătorii sunt de valori apropiate. Scoatem o rotiţă, introducem alta şi merge mecanismul. Vedeta e echipa, nu stăm într-un jucător. Cu Juventus va fi un meci interesant, sperăm să fie unul frumos, să câştige cei mai buni şi sperăm să fim noi aceia. Vor veni mai mulţi oameni la stadion la meciul cu liderul şi cu Steaua. Important e să se umple stadionul şi să fie un meci frumos”, a conchis Pelici.


