Prefectura Argeş a iniţiat o campanie de informare în legătură cu consumul de droguri în rândul tinerilor, ce urmează a se desfăşura în instituţiile de învăţământ, în special acolo unde sunt copii de clasele VII-VIII. Prin această campanie se urmăreşte informarea părinţilor şi a copiilor, dar şi oferirea de sprijin pentru cei care consumă etnobotanice şi substanţele periculoase, prin consiliere psihologică gratuită în şcoli. Elevii vor afla despre pericolul pe care îl reprezintă aceste substanţe, fiind informaţi cu privire la efectele de scurtă şi lungă durată asupra corpului.
Prefectul Cristian Soare anunţă că în această perioadă au fost închise mai multe magazine destinate comercializării de droguri, în urma cercetărilor dovedindu-se că acestea au un mare „succes” în rândul adolescenţilor. Se vor face şi controale în baruri şi discoteci, din moment ce acestea reprezintă un teren propice pentru vânzarea de substanţe. „Lumea trebuie sensibilizată în legătură cu acest lucru, pentru că din ce în ce mai mulţi tineri o iau pe o cale greşită. Trebuie să-i ajutăm şi pe copii şi pe părinţi să conştientizeze pericolul pe care îl reprezintă aceste substanţe” declară prefectul Soare.


