ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Cristina Stocheci, senator PSD: Un Guvern responsabil putea lua multe măsuri pentru a nu se ajunge aici
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Cristina Stocheci, senator PSD: Un Guvern responsabil putea lua multe măsuri pentru a nu se ajunge aici
Politic

Cristina Stocheci, senator PSD: Un Guvern responsabil putea lua multe măsuri pentru a nu se ajunge aici

Argeseanul
Actualizat la: 2 noiembrie 2020 12:36
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
5 min.

Medicii candidați pe listele PSD Argeș pentru alegerile parlamentare – Cristina Stocheci și Viorel Enache la Senat, respectiv Remus Mihalcea la Camera Deputaților – au susținut astăzi o conferință de presă în care au prezentat principalele proiecte avute în vedere de PSD pentru Sănătate. Un aspect important în programul PSD este combaterea pandemiei de coronavirus, motiv pentru care PSD a propus un plan de combatere a COVID-19 care are ca obiectiv „reducea transmiterii virusului şi protejarea persoanelor cele mai vulnerabile, cu risc de forme grave, complicaţii şi deces, asigurarea accesului la sistemul medical şi la tratament pentru pacienţii infectaţi, şi al accesului bolnavilor cronici la serviciile medicale necesare”.
Printre măsurile propuse menționăm: înfiinţarea unui centru de comunicare integrat COVID-19 şi testarea tuturor indivizilor, indiferent de simptome, în locurile cu incidenţă ridicată, dezvoltarea site-ului COVID-19 România şi a unui call center cu număr unic naţional şi Dezvoltarea de aplicaţii informatice pentru comunicarea către utilizatori a situaţiei epidemiologie şi a urgenţelor la nivel naţional sau local, în timp real, precum și dezvoltarea unei aplicaţii informatice care să permită oricui să beneficieze de testare, la nevoie, în cazul în care consideră că este la risc de infecţie.
Toate măsurile din planul PSD pentru combaterea pandemiei sunt luate de cei mai buni experţi în domeniu din România la această oră.

“Campania electorală este o competiție importantă, dar anul acesta avem pandemia de coronavirus. Iar PSD pune pe primul plan sănătatea cetățenilor, în vreme ce PNL pune alegerile pe primul loc. Numărul mare de infectări, de decese și de persoane care ajung la ATI este îngrijorător. Un Guvern responsabil putea lua multe măsuri pentru a nu se ajunge aici, pe când Guvernul PNL nu a avut niciun plan concret de acțiune, punând în pericol și viața pacienților cronici. PNL duce sistemul medical către colaps! Noi am făcut mereu apel la dialog pentru a se ajunge la cele mai bune soluții, dar am fost refuzați de către guvernanți!”, a declarat senatorul Cristina Stocheci.
La rândul său, medical Remus Mihalcea, manager al Spitalului Clinic Colentina din București, a spus: “În ultimele 7-8 luni am fost în prima linie a luptei cu Covid-19, Spitalul Colentina fiind desemnat în totalitate spital suport Covid-19. Au fost luni dificile și din punct de vedere fizic, și psihic. Nu am dus lipsă de materiale de protecție, dar personalul a obosit. Aveam lunar 20.000 de pacienți cu boli cornice care, din cauza pandemiei, nu au mai avut acces neîngrădit la serviciile medicale de care aveau nevoie. Este vorba despre pacienți cronici care trebuie să ajungă în fața medicilor, nu pot fi consultați sau tratați de la distanță. Cea mai mare problemă acum este cea a resursei umane”. Remus Mihalcea este argeșean, medic ORL care vreme de patru ani a lucrat la Spitalul Județean de Urgență din Pitești. Ulterior, a ajuns la conducerea Spitalului Colentina.

“La Spitalul de Pediatrie ne confruntăm, de asemenea, cu pandemia de coronavirus și cu problemele generate de aceasta. Din cauza pandemiei, adresabilitatea la spital s-a redus. Dacă aveam în 28.000 de prezentări pe an, acum nu cred că vom depăși 14.000. Consider că s-a pierdut mult timp, tot sistemul de sănătate având nevoie de specialiști. Ori, ce a făcut Guvernul? În loc să organizeze concursul de rezidențiat când erau puține cazuri de Covid-19, l-a amânat pentru toamnă! De asemenea, nu se lasă libertate managerilor de spitale să angajeze personal, iar procedurile sunt greoaie, durează mult timp. O să biciuim până la epuizare același personal! Nici la ora asta Guvernul nu are un plan concret de combatere a pandemiei de coronavirus, se lasă totul la voia întâmplării!”, a punctat medicul Viorel Enache.

Mai jos regăsiți înregistrarea conferinței:

https://youtu.be/BO2oR10D8gE

Recomandări

Simona Bucura Oprescu: Viața de zi cu zi a românilor este din ce în ce mai grea sub guvernarea dreptei!
“Revitalizarea fostelor platforme industriale”- tema unei dezbateri eveniment organizate la Câmpulung. Specialiști în economie au discutat despre cum poate fi revigorat orașul argeșean
Poziția grupului consilierilor județeni PNL Argeș privind incidentul de la Spitalul Județean de Urgență Pitești
Urare din partea lui Florin Frătică, candidatul AUR pentru Primăria Căteasca
Evenimentul politic al săptămânii: Conferinţa UNPR Argeş
Etichete:Cristina StocheciPSD ArgeșRemus MihalceaViorel Enache
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Anul Beethoven la Filarmonica Pitești
Articolul următor Vioara lui Enescu la Filarmonica Pitești
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Cum se pierde un monument: intimidări, clanuri și tăcerea autorităților în cazul casei de pe Victoriei

Cine mai protejează copiii? Mărturia unui angajat scoate la iveală nereguli grave în DGASPC Argeș

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.