ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dan Badea: Noi, ,,anarhiștii’’ contribuabili…
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Editorial > Dan Badea: Noi, ,,anarhiștii’’ contribuabili…
Editorial

Dan Badea: Noi, ,,anarhiștii’’ contribuabili…

Dan Badea
Actualizat la: 19 mai 2020 15:10
Dan Badea
acum 6 ani
Distribuie
7 min.

Weekend-ul trecut, am ajuns pe la București, în Piața Victoriei, alături de câțiva prieteni din Pitești. Recunosc că demersul meu a avut legătură cam 75% cu activitatea mea de presă (am filmat, ulterior am montat un material difuzat pe ArgesPlus ieri) și vreo 25% ca protestatar. După cum se știe, românii care nu prea  mai cred în pericolul ăsta al coronavirusului și care se tem mult mai mult de criza economică sunt tot mai vocali. Aceștia, ca și mine, doresc cât mai rapid repornirea necondiționată a economiei, fără vreo restricție medicală, după modelul suedez, lucru dublat și de niște măsuri fiscale de bun simț pentru domeniile grav afectate de o criză indusă artificial și care a produs, la nivelul economiei românești, pierderea a sute de mii de locuri de muncă și închiderea a zeci de mii de firme.

Practic, oamenii ca mine, deloc puțini, dar poate mai puțin vocali,  doresc salvarea a ceea ce mai poate fi salvat din economia românească. Punct.

Bineînțeles, s-au găsit destui influenceri corporatiști sau din media mainstream, generos recompensată de către guvernul Orban cu un ,,ajutor de criză’’ de 40 de milioane de euro, care să prezinte adunarea a sute de oameni din Piața Victoriei ca fiind una a pesediștilor, a rusofililor, a conspiraționiștilor sau, s-a mers și până acolo!, a inconștienților și a nebunilor de legat.

Practic, dacă eu și mulți alții avem ca model social, pentru această criză, Suedia, dacă dorim relansarea economiei cu toate eventualele costuri (da, și umane, că asta e viața) suntem, după caz, vânduți rușilor, manipulați de Sputnik, fani ai vreunei videochatiste transformată în influenceră PSD sau suporteri ai penalului Adrian Severin.

Premierul Orban a mers ieri chiar mai departe decât jurnaliștii ,,ajutați’’cu zeci de milioane de euro de la stat, denumindu-ne ,,anarhiști coordonați din Est’’…

Uită domnul Orban și fanii săi, extrem de violenți pe rețelele de socializare, dar cam ineficienți la capitolul fapte în folosul poporului, că ,,anarhiștii’’ ăștia au ajuns la capătul răbdării.

,,Anarhiștii’’ lui Orban de astăzi sunt contribuabilii de ieri. Sunt ăia cu mici firme puse pe butuci! Sunt ăia care și-au pierdut locurile de muncă, desi domeniile în care activau ar fi produs ceva bani, totul din cauza unui diktat OMS transpus în legislații naționale absolut criminale! Și inutile, dacă e să mă întrebați pe mine! Acești ,,anarhiști’’  au oferit, ani sau zeci de ani, mii, zeci de mii, unii chiar sute de mii de euro impozite către statul român. Care stat român, fie el coordonat de PSD sau PNL, nu a oferit nimic în schimb!

Nu a oferit spitale, ci doar bani gârlă firmelor unor securiști pentru dotarea cu aparatură nefuncțională și aprovizionarea cu medicamente mereu insuficiente în unitățile sanitare.

Din banii ăia nu s-a făcut vreo autostradă, în adevăratul sens al cuvântului, deși la semnarea de contracte, studii de fezabilitate și proiecte tehnice suntem campionii Europei.

Nu avem vreo universitate de top, iar învățământul profesional e atât de performant încât, în comunitățile mici, e greu de găsit până și un instalator.

Avem, însă, zeci, poate sute de mii de bugetari inutili care câștigă mai bine decât corporatiștii de la Pipera. Avem zeci de mii de pensii speciale oferite unor ,,bătrânei’’ de 45 de ani care s-au ,,luptat’’ cu sticlele de whisky prin unitățile militare de tot felul sau unor foști torționari comuniști.

Ca o concluzie, avem un mediu privat muribund, cu zeci de mii de firme falimentate  în urma ordonanțelor de urgență, cu aproape două milioane de șomeri, însă cu o aristocrație bugetară neafectată și cu privilegii nenumărate pentru aparatul de partid și de stat.

În timp ce sute de mii, poate milioane de români au ajuns să trăiască de pe o zi pe alta, firmele de casă au primit contracte, ,,pentru prevenirea răspândirii coronavirusului’’ de zeci de milioane de euro, fără vreo licitație.

Orban mai spunea că în toată Europa s-au luat măsuri similare! Fals! Da, s-au închis, provizoriu, afaceri, însă antreprenorii și angajații au primit despăgubiri. Ție, angajatule, ți-a dat statul, în cel mai bun caz, 75% din salariu sub formă de șomaj tehnic, iar antreprenorii… Ciuciu! Nu tu înlesniri fiscale, nu tu despăgubiri că ți-ai închis activitatea parțial sau total, nimic! În schimb, Orban și cu Câțu i-au trimis pe antreprenori să se împrumute la bănci, într-un pachet pompos denumit IMM Invest. Dar, acolo, ce să vezi?, firmele au aflat că 70% dintre ele nu sunt bancabile, că nu pot primi credite… Iar restul de 30% au venit cu garanții suplimentare, zeci de acte, dovezi peste dovezi că există (că nu erau suficiente balanțele)…

Noi, ,,anarhiștii’’ contribuabili încă și cu tot mai puțin, dorim redeschiderea rapidă a societății, fără vreo măsură suplimentară criminală sub motivul de a ne ,,proteja’’ de marea răceală importată de la chinezi. Cine are chef și vrea să se protejeze, poate sta în casă până se mumifică, poate purta măști  peste măști până va arăta ca o mumie, dar gata! Să se termine, dracului, o dată, isteria asta! Altfel, ținând cont că anul acesta va fi și unul secetos, ne vom duce dracului! Vom muri de foame, nu de corona…

P.S: Orban și gașca veselă din PNL trebuie să știe că ,,anarhiștii’’ ăștia au votat, la ultimele alegeri, grupa mare acest partid. Micii antreprenori și angajații din mediul privat au votat preponderent  săgeata! Din păcate pentru PNL, anarhiști-anarhiști, dar tot vor avea drept de vot. La toamnă se vor lămuri multe lucruri.

Foto: Otilia Bercaru

Recomandări

Dan Badea: Scăpăm ţara de infractori! Începem cu naţionaliştii!
Vorba argeşeanului Dan Badea: „Prima înfrângere a USL!”
Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Paştele ca ofertă integrală”
Vorba argeşeanului Dan Badea: „Îşi mai aduce aminte cineva de 13-15 iunie 1990?”
Dan Badea: Fiți pregătiți să plătim pomenile electorale ale lui Ponta!
Etichete:anarhistii lui orbandan badeamasuri economice pnl
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent Percheziții la suspecți de trafic de droguri, este implicat și un angajat de la penitenciarul Mioveni
Articolul următor Cât va costa un bilet de avion între Europa și SUA
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.