Persoanele private de libertate aflate în custodia locurilor de deţinere subordonate Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor îşi pot exercita dreptul de vot, la referendumul naţional din 29.07.2012, în conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului, cu modificările şi completările ulterioare şi cu hotărârile Biroului Electoral Central. În acest sens, Penitenciarul Colibaşi a întreprins demersuri menite să asigure exercitarea dreptului de vot al persoanelor private de libertate.În conformitate cu prevederile Legii nr. 3/2000 şi ale Hotărârii Biroului Electoral Central nr. 5H/11.07.2012, persoanele custodiate de Penitenciarul Colibaşi îşi pot exercita dreptul de vot dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
– au vârsta peste 18 ani;
– sunt cetăţeni români;
– au acte de identitate valabile;
– nu li s-a interzis acest drept prin hotărârea judecătorească definitivă de condamnare;
– solicită în scris preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare, prin intermediul administraţiei locului de deţinere, să îşi exprime dreptul de vot prin urna specială.
Persoanelor private de libertate li s-au adus la cunoştinţă dispoziţiile legale referitoare la organizarea şi desfăşurarea referendumului, precum şi necesitatea formulării cererii de votare prin intermediul urnei speciale.
Astfel, în cadrul Penitenciarului Colibaşi, 536 de persoane private de libertate au drept de vot, iar dintre acestea 366 au solicitat în scris preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare să îşi exercite dreptul de vot.
Pentru asigurarea deplină a caracterului secret şi liber exprimat al votului, a fost amenajat un spaţiu corespunzător în locul de deţinere, unde vor fi amplasate cabinele de vot pentru data de 29 iulie 2012.
Penitenciarul Colibaşi este arondat secţiei de votare nr. 153 – Şcoala Generală „George Topârceanu” din Mioveni.


