ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Editorial sindical: „De la practica agricolă forțată cu normă de lucru la norma didactică impusă – aceeași lipsă de respect față de profesori”
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Editorial > Editorial sindical: „De la practica agricolă forțată cu normă de lucru la norma didactică impusă – aceeași lipsă de respect față de profesori”
Editorial

Editorial sindical: „De la practica agricolă forțată cu normă de lucru la norma didactică impusă – aceeași lipsă de respect față de profesori”

Argeseanul
Actualizat la: 28 iulie 2025 16:11
Argeseanul
acum 10 luni
Distribuie
3 min.

 

Autor: Adrian Voica, Președinte al sindicatului SIPA „Muntenia”

În plin an 2025, profesorii României se trezesc, din nou, transformați în instrumente pasive ale unor decizii politice grăbite și injuste. Legea 141/2025 – adoptată fără o consultare reală, fără studii de impact și fără dialog social autentic – impune majorarea normei didactice de predare , adică mai multă muncă pe aceleași salarii!

Această măsură nedreaptă, lipsită de echitate și de viziune, ne amintește de alte vremuri, pe care le credeam apuse. În anii comunismului, profesorii erau scoși din cancelarii și duși cu forța, alături de elevi, la muncă agricolă în Cooperativele Agricole de Producție (CAP). Astăzi, nu mai suntem trimiși pe ogor, dar suntem împinși pe tăcute spre suprasolicitare și epuizare, cu un zâmbet ipocrit afișat de decidenți care vorbesc despre „eficientizarea sistemului”.

Ce s-a schimbat? Nu multe, în esență. Forța s-a rafinat. Presiunea e mai elegantă. Controlul e mai subtil. Dar lipsa de respect e aceeași. Disprețul față de profesie e același. Atunci ni se spunea că „formăm omul nou prin muncă”. Astăzi ni se spune că „nu sunt bani” – și suntem obligați să lucrăm mai mult pentru a „salva bugetul țării și a evita falimentul Statului”!

Adevărul e că profesorii sunt transformați într-un fel de „țapi ispășitori ” ai austerității, fără nicio considerație pentru echilibrul între viața profesională și cea personală, fără a ține cont de impactul asupra calității actului educațional. Este o formă modernă de muncă forțată, camuflată în haina unei legi „reformatoare” pentru sistemul de invatamant.

Ce mesaj transmitem noii generații de cadre didactice? Că învățământul este o zonă de sacrificiu? Că vocația înseamnă să accepți orice abuz? Că profesorul trebuie să tacă și să se supună?

Nu putem accepta acest model. Nu putem accepta ca, după 35 de ani de la prăbușirea dictaturii, profesia didactică să fie din nou umilită, constrânsă, epuizată și ignorată.
Facem apel la toți colegii noștri să nu tacă!
Facem apel la societatea civilă să se alăture vocilor care cer respect pentru educație!
Facem apel la părinți să înțeleagă că un profesor obosit, suprasolicitat și umilit nu poate forma caractere și minți libere!

Avem datoria morală de a spune lucrurilor pe nume: Legea 141/2025 trebuie abrogată sau modificată urgent. Iar profesorii trebuie tratați ca profesioniști, nu ca unelte tăcute ale administrației guvernamentale.

Din câmpul CAP-urilor comuniste ne-am eliberat.
Din cercul vicios al abuzului birocratic – trebuie să ieșim prin solidaritate, curaj și demnitate!

Nimeni nu e singur într-un sindicat unit!
Împreună pentru dreptate și demnitate!

Recomandări

Dan Badea: „O ţară a lu’ mamaie şi a lu’ tataie”
Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „A fost odată Arpechim…”
Adrian Dragomir: Renunțăm la orgolii pentru FC Argeș?
PNL, de la Brătianu la Becali
Dan Badea: Schimbarea în Argeş vine tot de la PSD?
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Percheziții DNA în Argeș! Patru firme de transport, călcate de procurori
Articolul următor PNL Argeș condamnă derapajul grav al președintelui CJ Argeș, Ion Mînzînă după ce a jignit un consilier local PNL
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.